Európska komisia už v zákulisí pracuje na revízii smernice, ktorá stanovuje rámec pre zdaňovanie tabaku (a teda do značnej miery aj cenotvorbu) v Európe, pričom návrh sa očakáva na jeseň tohto roka. Nový návrh by sa vzťahoval aj na bezdymový tabak a nikotínové výrobky, ako sú elektronické cigarety, zahrievané tabakové výrobky a nikotínové vrecúška.
Na zdvihnutie týchto sadzieb poukazujú štáty už dlhodobo, preto je predpoklad, že nová smernica prejde na jeseň bez problémov. Súčasná smernica určuje len minimálne sadzby spotrebnej dane, samotné štáty si ju preto sami zvyšujú. Podľa nej je spotrebná daň na krabičku s 20 cigaretami približne 1,80 eura – teda minimálne by mala predstavovať aspoň 60 % z predajnej ceny.
Že je to minimálna hodnota je jasne vidieť na európskom priemere 3,44 eura za krabičku. Na Slovensku je priemerná cena 2,29 eura. Nižšiu spotrebnú daň na cigarety od nás má už iba Poľsko, Bulharsko a Rumunsko.
Navyše od roku 2011 svet dobyli aj bezdymové tabakové výrobky, ktoré súčasná smernica neobsahuje. Členské štáty ich spotrebnou daňou zdaňovali podľa vlastného rozhodnutia. Keďže sa bezdymové tabakové výrobky iba ohrievajú, nie spaľujú, nemôžu byť zaradené medzi klasické cigarety, preto spotrebnú daň štáty určili zväčša nižšiu.
Elektronické cigarety, ktoré využívajú iba kvapalinu s obsahom nikotínu, sú ďalším dôvodom na zmenu smernice. Na nich sa totiž nevzťahuje žiadna spotrebná daň nastavená Európskou úniou – tak je to opäť na štátoch, či ich budú zdaňovať. Slovensko medzi takéto štáty nepatrí.
V júni návrh na zvyšovanie daní na alkohol, cigarety a hazard predložil minister financií Igor Matovič. Ten podmienil zvyšovanie platov učiteľov práve z peňazí zo zvýšenia spotrebnej dane. Sulíková SaS však návrh vetovala.
Nedávna európska štúdia potvrdzuje, že vyššie ceny cigariet by mohli ešte viac posilniť čierny trh
Tradičné prístupy EÚ a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ku kontrole tabaku (dane a zákazy) nefungujú. Odborníci tvrdia, že na príliš nízkej úrovni je zvýšenie spotrebnej dane úplne neúčinné pri ďalšom obmedzovaní dopytu a neslúži ani na zvýšenie verejných príjmov.
Čoraz viac sa zdá, že riešením môže byť skôr znižovanie škôd ako nadmerné zdanenie. Odborníci z odvetvia prinajmenšom tvrdia, že väčšia diferenciácia medzi najškodlivejšími tabakovými a nikotínovými výrobkami (ako sú cigarety) a bezdymovými, potenciálne menej škodlivými alternatívami, by mohla byť účinným spôsobom, ako zlepšiť verejné zdravie pri zachovaní daňových príjmov.
Výskum Maastrichtskej univerzity minulý rok ukázal, že zlom u fajčiarov nastane, ak za krabičku budú platiť viac ako 60 eur
Pre príklad môžeme uviesť Holandsko, kde z prieskumu vyplýva, že o 17 rokov môže balíček cigariet stáž 47 eur. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva chce aktuálnych 20 % fajčiarov znížiť do roku 2040 na 7 %. Už od ďalšieho roka sa tak zvyšuje cena balíčka cigariet z 8,20 eura na 10 eur. Pre porovnanie – v Austrálii zaplatia fajčiari za jednu krabičku 24 eur.