Počas minulého týždňa sa inšpekčnému odboru na východe Slovenska podarila celkom dobrá práca v podobe zadržania a uvalenia väzby na bývalého príslušníka elitnej NAKA Romana Š. Pri zadržaní dokonca obvinený policajt kládol aktívny odpor.
Z medializovaných informácií bolo zistené, že mal v držbe dokonca strelné zbrane. Asi zhruba pred rokom bol spomínaný policajt obvinený tým istým inšpekčným odborom za korupciu a zneužitie právomoci verejného činiteľa. V tom čase vyšetrovateľom väzba u Romana neprešla. Bol ale ďalej vyšetrovaný, ale už v tom čase sa niektorí policajti ozývali, že v tom nebol sám, iní sa báli, či nebude vypovedať proti nim, aby si zachránil kožu. Tentokrát však pribudli ďalšie obvinenia z vydierania a hrubého nátlaku a už pri čítaní informácií v médiách, že sa Roman pokúsil o útek, bolo jasné, že vyšetrovacej väzbe sa nevyhne.
Už počas jeho pôsobenia v NAKA boli rôzne podozrenia a reči o tom, že v meste Košice a okolí operuje tzv. „alfa tím“. Špeciálne sa mal orientovať na podnikateľov a záujmové osoby. Prečo sa v tom čase tomu tak intenzívne nevenovala pozornosť ako dnes, nie je známe. Nikto sa nechcel dostať do hľadáčika NAKA, skupina mala mať podporu vedenia agentúry a mala úspešne realizovať viaceré prípady v teritóriu Košíc. Na verejnosti ich malo byť vidieť na okázalej svadbe obvineného Romana Š. v Kaviarni Slávia na Hlavnej ulici v Košiciach. Hlavného člena, ktorý je stíhaný vo väzbe v Košiciach, v meste poznali pod prezývkou „dlhý Roman“ a jeho kolegov pod pseudonymom Roman NAKA s. r. o.
Podľa medializovaných informácií mal mať pri zadržaní v držbe strelné zbrane. Keďže pred rokom už bol obvinený v jednej trestnej veci, nie je známe, prečo a či bol daný zo strany OČTK podnet na odobratie zbrojného preukazu. Novinárom sa podarilo zistiť, že obvinený expolicajt pôsobil v SBS (pozn. redaktora – zdroj Obchodný register SR pod IČO 53 351 398) spolu s bývalým funkcionárom protizločineckej NAKA Košice. Do 18. 2. 2022 obvinený Roman Š. figuroval v danej SBS ako jeden z konateľov. V minulosti sme boli svedkami pri samovražde svedka (obvineného v kauze Očistec) Františka Böhma, že bol stíhaný jeden z vyšetrovateľov NAKA za to, že po obvinení nepodali podnet na príslušný orgán, aby boli tomuto svedkovi zbrane odobraté. Nakoľko touto zbraňou neskôr Böhm spáchal samovraždu. V podobných prípadoch je štandardné odobrať zbrane obvineným a tým znížiť riziko incidentov pri zadržaní týchto osôb.
Po medializovaných informáciách o zadržaní obvineného expolicajta určite mnohým podnikateľom a iným osobám odľahlo. Ako to celé začalo a aký je „modus operandi“ páchania tejto trestnej činnosti? Trestná činnosť páchaná verejnými činiteľmi je skrytá, latentná, z toho dôvodu je ťažké dokázať vinu, zaistiť dôkazy a postaviť páchateľa pred súd. Policajt je vyškolený, vycvičený a pozná veľmi dobre formy a metódy práce polície. Pozná trestný poriadok a trestný zákon. Navyše mnohí dlhoroční policajti majú dobré kontakty na prokuratúre a na súdoch. Preto dochádza k niektorým únikom informácií počas odhaľovania skrytých foriem trestnej činnosti. V mnohých prípadoch tomu napomáhajú aj kontakty na inšpekčných dôstojníkov, ktorí prichádzajú na inšpekciu z okresných a krajských riaditeľstiev a majú málo skúseností počas svojich rokov praxe. Práve z týchto dôvodov, ktoré som pomenoval, vznikol špecializovaný trestný súd, aby nebolo možné využívať pri trestných stíhaniach rôzne regionálne väzby a kontakty. Takisto to, že je páchateľom policajt sa považuje sa všeobecne priťažujúcu okolnosť v zmysle trestného práva. Má to vplyv napríklad na uloženie výšky trestu. A tu je dôvod, prečo si môžeme myslieť, že si môže spomínaný expolicajt chcieť vylepšiť svoje postavenie, nielen kvôli svojmu mladému veku, ale kvôli vysokému trestu, ktorý mu hrozí pri uložení úhrnného trestu za všetky skutky, z ktorých je obvinený. Ak existujú tí, ktorí s nim spolupracovali (čo je dosť pravdepodobné) a profitovali z jeho ziskov, uľahčovali mu páchanie trestnej činnosti alebo odstraňovali prekážky, tak v tejto dobe určite nemajú kľudný spánok. Jediná cesta, ako si znížiť trest alebo podmienky vo väzbe, je to, že bude „potápať“ svojich komplicov. Či to tak bude, to sa uvidí v budúcnosti.
V ďalšom článku priblížime niektoré detaily a možné štúdie, ako to s alfa tímom začalo, ako mali pracovať a čím sa mali odlišovať členovia tohto tímu od ostatných elitných policajtov.
Autor je investigatívny novinár.