To, že budú musieť riešiť škody napáchané bocianom, si nikto z tunajších nevedel predstaviť.
Obyvatelia Černiny (okr. Humenné) sú zúfalí, ani vo sne by im nenapadlo, že budú musieť riešiť škody, ktoré im vyrábajú bociany. Po zákonom chránenom vtákovi im zostávajú oči pre plač, poškodzuje im sklá na autách, ale aj dvere a strechy.
Ryhy a preliačiny spôsobuje bocian na vozidlách podľa ochranárov preto, lebo sa vidí v odraze a má tak strach o vajíčka v hniezde, keďže vidí v odraze „konkurenciu“. Miestnym ľuďom však vznikajú na autách škody v tisíckach eur. Kto ju však uhradí?
Jednému obyvateľovi obce vznikla škoda na aute 5-tisíc eur, ďalšie ešte vyčíslené nie sú. No ani pripoistenie mu nestačí na to, aby poisťovňa škodu uhradila.
V prípadoch povinných zmluvných poistení sa preplatenia určite nikto nedočká, keďže tieto nepočítajú s takým raritným a jedinečným prípadom, akým je poškodenie vozidla zobákom bociana. V prípade havarijných poistení preplatenie tiež nemusí byť vždy garantované.
„Poisťovňa rieši množstvo zaujímavých udalostí, napríklad vznik škody rozlúskaním orechov na streche vozidla, kedy od zobákov na aute vznikli preliačiny,“ približuje Eva Jacková, hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní.
Čoskoro by mohlo situáciu zlepšiť vyliahnutie mláďať. Ľudia dúfajú, že tým pádom bociany prestanú vnímať svoj odraz na laku a v sklách áut, lebo sa už nebudú tak báť o svoje nevyliahnuté potomstvo. Zamestná ich totiž hľadanie potravy. Dovtedy je pre nich jediným riešením autá zakrývať alebo parkovať v krytých priestoroch.
V prípadoch, kedy bocian spôsobí škodu na nehnuteľnosti, ochrana je garantovaná zákonom.
Bociany počas hniezdenia nie je možné vyrušovať a zasahovať do ich hniezdenia bez súhlasu kompetentných úradov. Akúkoľvek manipuláciu s hniezdom je nutné konzultovať a práce koordinovať s príslušným okresným úradom životného prostredia.
Ak by si bociany postavili nové hniezdo na elektrickom stĺpe, obvykle sa ponecháva na mieste do konca hniezdnej sezóny. Takto sa pár bocianov v lokalite stabilizuje. Do novej sezóny sa pripraví náhradné riešenie.
„Ak si vašu nehnuteľnosť vyberú bociany za svoj domov a s ich spolužitím vám vznikajú škody na majetku, v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny 534/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov môžete požiadať o náhradu škody, ktorú vám tento chránený živočích spôsobuje. Veľmi dobrým riešením je vybudovanie ochrannej striešky alebo plošiny umiestnenej pod hniezdom, ktorá obmedzí znečisťovanie materiálom padajúcim z neho alebo trusom,“ uvádza ministerstvo životného prostredia.
- Lietanie bolo jej snom, na svojho športového Kanárika si nasporila už v dvadsiatke. Pri pokuse obletieť svet však Amelia zmlizla
- Na Slovensku je niekedy pri páde na dno ťažké trafiť do záchranných sietí, vraví B. Zmušková. Píše o ľuďoch, ktorí sú „neviditeľní“ pre štát
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?