Ako zastaviť vlny imigrácie do Európy? Amerika na tom nie je lepšie, aj tam utekajú masovo Kubánci a iní

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: freepik.com

Západné krajiny dnes žijú vo výnimočne krátkom období, keď považujú humanizmus (a ´human rights´, ktoré si do slovenčiny a príbuzných jazykov dnes  prekladáme ako ´ludské práva´) za prirodzenú súčasť svojej identity. Humanizmus v podobe ľudských práv je zakódovaný v našom vedomí v tom zmysle, že existujú dobré veci, ktoré sa majú robiť, a zlé veci, ktorým sa treba vyhýbať.

Každý má právo na svoju dôstojnosť, svoju „integritu“. Naša ochota alebo neochota prijímať imigrantov prechádza zmenami. Sme si už vedomí skutočnosti, že milióny ľudí, ktorí sa k nám hrnú ako „ilegáli“, neunikajú pred občianskymi vojnami v svojich krajinách, ale utekajú pred sebou samými. Nedokázali si doma zriadiť systém zabezpečujúci im ekonomickú dôstojnosť a s tým spojené špecifikované menšinové, náboženské, detské, ženské, mužské a iné práva.  

Antireakcia bohatších krajín na seba nenechala dlho čakať

Ten, kto sleduje vývoj stále ešte najvýkonnejšej európskej ekonomiky, tej nemeckej, si nemohol nevšimnúť, že nemecká extrémisticko ľavicová (niektorí budú tvrdiť že pravicová) AfD (Alternatíva pre Nemecko) získava medzi nemeckými občanmi na popularite. Nemecku hrozí podobný vývoj ako po prvej svetovej vojne, keď sa do seba pustili dve politické strany, ktoré okolo seba rozsievali nenávisť voči menšinám a tým, ktorí myslia inak: národní socialisti (NSDAP – nacisti) a medzinárodní socialisti (KPD – komunisti).

Nemecko je teraz v stave, keď si jeho sociálny systém a klesajúci hospodársky výkon už nemôže dovoliť poskytovanie sociálnych dávok pre nespočetné množstvá ilegálnych migrantov z afrických krajín, kde pôrodnosť a vek do dvadsiatich rokov niekoľkonásobne prevyšuje nielen ten nemecký, ale aj ten celoeurópsky (možno s výnimkou Albánska).

Najnovšia európska (EÚ) stratégia je založená na dohode so severoafrickými štátmi, odkiaľ sa nelegálni prisťahovalci z Afriky dostávajú do Európy. Podľa otvorených zdrojov ako Bavorský rozhlas, časopis Spiegel a mnohé iné médiá (Berliner Zeitung, o. i.) ide síce o dohodu nemeckej vlády so štátmi Alžírsko, Tunisko a Mauretánia, ale EÚ v tom Spolkovú republiku podporuje.

Úrady týchto severoafrických krajín ale nereagujú práve „humánne“ a postupujú priamo brutálne proti pokusom Afričanov dostať sa do Európy, t. j. do EÚ. Do Ruska, Bieloruska a na Ukrajinu ísť z nejakého dôvod nechcú. Žeby počasie? Ale aj vo Švédsku je zima.

Odmena z EÚ je zatiaľ dostatočná, pohybuje sa na úrovni miliónov, nie miliárd eur. Pre skorumpované vládne kruhy v troch vyššie uvedených severoafrických krajinách je to však celkom slušná čiastka. Časom svoje požiadavky zviacnásobia, máme predsa infláciu! Nemecká pohraničná polícia teraz úzko spolupracuje so zamestnancami FRONTEXU (Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž) v Bulharsku, kde vojaci/policajti určení na ochranu európskych hraníc majú dohliadať na pohyb ľudí medzi Tureckom a Bulharskom).

Ako to prebieha v praxi

Krajiny, kam smerujú utečenci z Afriky, sú v troch menovaných severoafrických štátoch zadržiavaní pri alebo po nalodení alebo napokon odchytávaní v pobrežných vodách a odvážaní do utečeneckých táborov, často umiestnených v púšti. Informácie, že ich tam zneužili alebo dokonca mučili, sa nedajú overiť, ale vyzerajú vierohodne. Sme v Afrike.

Európska únia, menovite Európska komisia, si tak trochu pilátovsky umýva ruky: zastaviť nával ilegálnych prisťahovalcov na základe bilaterálnych dohôd je v poriadku, za ďalšie osudy zadržaných nenesieme zodpovednosť. Nemáme právo zasahovať do „vnútorných záležitostí“ suverénnych štátov. A to je pravda, od toho tu máme tucty mimovládnych organizácií. A koniec-koncov: nebolo by ideálne, aby Rusi neutekali z Ruska, Ukrajinci z Ukrajiny, ale naopak, Rakúšania a Slováci sa ponáhľali za lepším do Afriky?

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik