Hovorí sa, že ak je žena úžasná, nebude to s ňou ľahké. Ak je to s ňou ľahké, nebude úžasná. Ak za to stojí, nevzdáš to s ňou. A ak to vzdáš, tak za to nestojíš ty. Vzťahy sú a vždy boli dôležitou súčasťou našich životov. My ženy máme v sebe toľko nezodpovedaných otázok a nesplnených predstáv o vysnívaných vzťahoch, preto sme sa porozprávali so Zuzanou Lipovou, ktorá sa venuje vzťahovému koučingu a vzdelávacej online platforme Svet randenia, nielen o tom, kde robia ženy zásadné chyby vo vzťahoch, ale aj o tom, prečo nás priťahujú tzv. bad boys, a prečo je tak dôležité pestovať si sebalásku.
Zuzana, venujete sa vzťahovému koučingu a vzdelávacej online platforme Svet randenia. Začnime však od samotného počiatku, čo by malo byť rozhodujúce pri výbere partnera?
U väčšiny je to akýsi balíček viacerých kombinácií. No primárne na kompatibilitu v hodnotách, životnom štýle a víziách do budúcna.
My ženy máme rôzne predstavy o dokonalom mužovi, ale asi každú z nás spája túžba po láske, takej tej pravej. Ako ale docieliť to, aby sme si vedeli vybrať toho správneho a nemali pri tom nasadené ružové okuliare?
To je dobrá otázka, lebo práve keď sa nám niekto páči, nastáva u nás idealizácia jeho vlastností, akési ružové okuliare kvôli chemickému kokteilu neurotransmiterov v mozgu. Pomôže vedieť, aké sú moje štandardy (čo od partnera očakávam) a hranice (čo si už nenechám). A tiež je nápomocné byť si toho vedomá, že idealizácia príde, keď sa mi niekto začne páčiť.
Kde ženy robia zásadné chyby pri výbere partnera?
Najčastejšia chyba, ktorú vídam u mojich klientok, je tá, že pozerajú viac na to, aký ten muž je a nie na to, ako sa pri ňom cítia. Napríklad, klientka mi povie, že sa cíti pri partnerovi neisto, lebo sa raz vyparí, potom sa opäť snaží, a tak je to dookola. Alebo cítia emocionálny chlad, lebo jej povie, že on nevie prejaviť city a nechce riešiť, čo bude ďalej s ich budúcnosťou alebo žiarlivo, lebo vždy udržiava vzťah aj so svojou ex. No potom povedia, že ony ho nevedia nechať ísť, lebo on má presne oči, výšku, bradu, aké si predstavovali. Alebo on vie tak dominantne jednať či krásne hrať na gitare. Ale to, že to nesúvisí s tým, ako vyzerá ich vzťah, nevidia.
Je všeobecne známe, že ženy takmer vždy priťahujú tzv. bad boys, prečo je to tak?
Ja tu vidím také dva aspekty. Jeden ten, že bad boys, čiže tí zlí chlapi, vedia udať smer, byť rozhodní, žiadaní, schopní, zaneprázdnení tým, čo milujú. A to je pre nás ľudí vo všeobecnosti sexi. A ďalší aspekt ten, že opakujeme dynamiky, ktoré sme zažili v detstve s blízkymi osobami. Náš mozog má rad známe veci, ktoré už pozná z minulých skúseností, lebo sú k prežitiu bezpečnejšie ako veci neznáme, hoci možno lepšie alebo zdravšie. Keď sme sa teda v detstve často cítili nevypočutí, osamelí, nedôležití, tak potom v dospelosti vyhľadávame aj blízke vzťahy s mužmi, kde zažívame opäť podobné situácie.
Dnešná doba je, čo sa týka vzťahov, veľmi benevolentná, takmer bez hraníc. Aký máte názor na vzťahy, kde je žena milenkou? Vidíte v takom vzťahu perspektívu či skôr zatratenie?
Je pravda, že sa o tom viac hovorí a spoločnosť sa k tomu stavia otvorenejšie, ale vidíme aj zo starých diel – či už hudobných, knižných, divadelných, že milostné trojuholníky, nevery, či paralelné vzťahy tu sú s nami od nepamäti. No zo sedení môžem povedať, že to spôsobuje veľa trápenia a žena, ktorá je alebo bola milenkou má potom problém veriť sebe aj druhým a stráca zbytočne roky čakaním na niečo, čo vo väčšine prípadov nepríde.
Ďalším problémom, ktorý ženy často riešia, je zadaný muž s dieťaťom. Čo radíte v tomto prípade? Čo by žena pri takomto vzťahu mala zvážiť?
Zadaný muž, ktorý ma dieťa, čiže žena je opäť len milenkou. Málokedy vyslovene radím na sedeniach, skôr sa veľa pýtam. Viem si upratať očakávania, čo chcem a čo naozaj mám? Akú cenu som ochotná zaplatiť za tento pseudovzťah? Obetujem roky čakania? Som ochotná byť v poradí na 4. mieste, po žene, deťoch, práci a potom som niekde ja? Som ochotná riskovať, že už nestihnem deti alebo svadbu s niekým perspektívnym? Alebo ak chcem dieťa s ním, som pripravená všetko riešiť a absolvovať sama?
Ženy často tvrdia: Moja láska ho zmení. Je to fakt alebo mýtus?
Presne, často si to myslíme. A robíme to v dobrej viere, že my druhému pomôžeme. Tak si pri ňom vytrpíme napríklad závislosť alebo nejaké ubližovanie. Opäť je to náš vzorec, na ktorý je dobré sa zamerať, lebo druhého nezmeníme, ak sám nechce. Ale nás áno. A tento vzorec, kde chceme druhého zachraňovať na úkor nás a staviame sa do role, kde dobrovoľne trpíme, môže pochádzať z detstva. Možno sme sa museli starať v skorom veku o veľa vecí, lebo sme mali závislého rodiča alebo bol psychicky alebo fyzicky chorý a emocionálne nás vydieral, že sa o neho musíme starať. Na dieťa je to príliš veľká záťaž a stres a spojí si blízky vzťah s opaterou a trápením a „voilá“ o záchranársky syndróm máme v dospelosti postarané. Pracovať na tom môžeme cez psychoterapiu alebo sami, ale často je tam priemerný počet pokusov, kým z takého vzťahu odídu, okolo 8 x, tak prečo si to nezrýchliť s odborníkom.
Po čase však príde vytriezvenie a dokonca sú aj také ženy, ktoré si už uvedomujú, že v tom vzťahu je určitý výkričník. No aj tak stále váhajú. Čo by ste im poradili? Aké sú tie dôležité atribúty, kedy by žena mala spozornieť a povedať si, že toto asi nebude ten správny?
Takých red flags (znakov) by bolo viacero, ale spomeniem aspoň pár. Treba na ne pozerať ako na celok, keď sú dlhodobé alebo vo zvyšenej miere, lebo každý z tých znakov sa počas manželstva môže v určitých krízových obdobiach objaviť, avšak nemal by to byť všeobecný trvalý znak naprieč celým vzťahom. Nepravidelnosť. Keď žena nevie, na čom je a musí ho prosiť o kúsok pozornosti. Kritika/ponižovanie/opovrhovanie. Keď nie je možné hľadať spoločný kompromis alebo mať výmenu názorov bez toho, aby mi ten partner psychicky ubližoval. Neschopnosť prijať zodpovednosť. Keď druhý vidí seba ako obeť a nechce si uznať podiel viny a riešiť situáciu spoločne, len ťažko sa dá vzťah rozbíjať. A, samozrejme, patologické klamstvá, gambling, alkoholizmus, drogy.
Čo spraviť so vzťahom, ktorý už upadá do zabudnutia a je zreteľné, že nastane koniec, ako sa preniesť cez rozchod?
Prežiť rozchod… je ťažká situácia. Lebo aj keď to nefunguje, je to určitá strata a to chce čas, kým sa táto rana zahojí. Keď si niekto zlomí ruku, nikto sa nečuduje, že to nejaký čas trvá, kým sa zrastie. Ale keď máme zlomené srdce, tak sa zlostíme, prečo už po mesiaci nie sme v poriadku. Dať si čas, pripustiť si emócie a precítiť ich. Tak skôr môže prísť človek k prijatiu situácie. Po úvodnej fáze, kedy nemá energiu, smúti, leží, pozerá do steny a nemá na nič náladu, je dobré potom prijať aj oporu v podobe rozhovorov s kamarátmi, skúšať nové veci, hobby, aktivity, ísť na nové miesta či spoznávať nových ľudí.
Stále častejšie sa stretávame s tým, že ženy akoby si nevážili samé seba, robia všetko preto, aby si udržali vzťah, a to aj vtedy, keď vedia, že ten vzťah nemá perspektívu. Poraďte, ako si vypestovať zdravý vzťah k samej sebe a pochopiť, že na to, aby sme boli šťastné, nepotrebujeme muža, ale sebalásku? Ako si určiť priority k sebe samej?
Krásna otázka. Urobiť si vzťah so sebou tak, ako si vytváram vzťah s frajerom. Prv sa so sebou rozprávať. Teraz na jednom seminári ma prekvapilo, koľko žien malo problém samej sebe napísať na jednu stranu akoby rozhovor sama so sebou alebo denník. Lebo nie sú na to zvyknuté a dlho alebo ani nikdy to nerobili. Čiže skúmať sa, ako toho frajera na začiatku. Čo chcem, čo sa mi páči, prečo a prečo nie tamto. Zobrať sa na rande, ísť sama na kávu, na prechádzku, na wellness. Užívať si prítomnosť. Vnímať pocity a emócie. Počúvať sa, keď niečo nechcem a mám k tomu odpor alebo si tým škodím, tak si nerobiť zle. Keď mi dlho niečo chýba a viem, že som sa v tom zanedbala, dopriať si to. Cestovať sama, skúšať nové veci, čítať knihy, chodiť na psychoterapiu alebo koučing.
Na sociálnej sieti ste založili blog/poradňu a dávate ženám naozaj originálne rady, Vaše videá ženy povzbudzujú a sú in… Ako prišlo na túto myšlienku?
Veľmi som chcela, aby sa ľudia dozvedeli viac o vzťahoch, ako sú ovplyvnení vzorcami z detstva, a tak som začala vysvetľovať vo videách. Ale časom som zistila, že ak chcem zaujať široké publikum, aby sa tie veci dostali k čo najviac ľudom, potrebujem ísť skôr takými ľahšími témami a odľahčenou formou, a tak som začala robiť reels videá aj hrané a malo to zrazu úspech. A pre mňa je to odreagovanie od vážnych sedení a pre ľudí pridaná hodnota v podobe tipov a rád.
- Nech už vojna s Ukrajinou dopadne akokoľvek, Rusko musí začať od nuly, tvrdí ruský emigrant žujúci v Prahe
- Pápež poslal izraelským Židom vianočný darček – obvinil ich z genocídy. Ale vraj to „vytrhli z kontextu“
- Pred 92 rokmi sa narodil najznámejší účtovník sveta Fantozzi. Paolo Villaggio prežil detstvo v chudobe, roky bol naozaj úradníkom
- Žil v kuchyni na dlážke u svojho kolegu. Dustin Hoffman študoval klavír aj medicínu, no pracovať nechcel, tak sa dal na herectvo
- Putinova výzva k raketovému súboju a Vianoce pod útokmi dronov. Aj taký bol uplynulý vojnový týždeň