Do Európy mieri ďalšia vakcína. Výbor Európskej liekovej agentúry (EMA) zahájil priebežné hodnotenie ďalšej vakcíny proti COVIDu-19 s názvom Vidprevtyn. Očkovaciu látku vyvinula francúzska spoločnosť Sanofi Pasteur. Informácie priniesol český Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL). Ide o proteínovú vakcínu, ktorou sa doposiaľ v Európe neočkuje.
Český SÚKL na svojej stránke informuje, že rozhodnutie CHMP zahájiť priebežné hodnotenie očkovacej látky ja založené na predbežných výsledkoch laboratórnych štúdií (neklinických údajov) a skorých klinických štúdií u dospelých. Tieto štúdie naznačujú, že vakcína spustí tvorbu protilátok proti vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 a môže tak pomôcť chrániť pred touto chorobou.
Európska lieková agentúra bude údaje vyhodnocovať tak, ako budú postupne k dispozícii, aby v závere svojho hodnotenia rozhodla, či prínosy tejto vakcíny prevažujú nad jej rizikami. Hodnotenie bude pokračovať tak dlho, kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov na predloženie formálnej žiadosti o registráciu.
EMA bude posudzovať dokumentáciu v súlade s normami EÚ na hodnotenie účinnosti, bezpečnosti a kvality. Hoci zatiaľ nie je možné predpovedať celkovú dĺžku posudzovania, hodnotenie by malo prebiehať v skrátenom harmonograme. O vývoji situácie ohľadom možnej budúcej registrácie vakcíny bude EMA ďalej informovať.
V súčasnosti taktiež kandiduje na očkovaciu látku proti Covid-19 až 128 vakcín. V klinických štúdiách 3. fázy je 39 vakcín. Vo viacerých krajinách je doteraz povolených 19 vakcín. EMA nateraz intenzívne posudzuje aj štvoricu očkovacích látok CVnCoV (CureVac AG), NVX-CoV2373 (Novavax CZ AS), Gam-COVID-Vac (Sputnik V) a COVID-19 Vaccine (Vero Cell) Inactivated (Sinovac).
Ako funguje proteínový Vidprevtyn?
Vidprevtyn je proteínová vakcína, v EÚ by tak bola prvá schválená tohto typu. Na Slovensku sa nateraz očkuje vektorovými vakcínami od spoločností AstraZeneca, Johnson & Johnson. Vektorovou vakcínou je aj ruský Spustnik. Okrem toho sa podávajú mRNA vakcíny od Pfizeru a Moderny.
Proteínová vakcína sa líši od vektorových alebo mRNA vakcín tým, že zatiaľ čo u týchto dvoch typov je liečivom „informácia“ pre tvorbu S-proteínu, kedy S-proteín je tvorený v organizme až po podaní vakcíny, u proteínovej vakcíny je S-proteín priamo súčasťou vakcíny a je pri očkovaní vpravený do organizmu.
Obsah proteínovej vakcíny
ŠÚKL vysvetľuje, že proteínová vakcína obsahuje umelo získanú verziu spike proteínu, teda bielkoviny, ktorá sa nachádza na povrchu vírusu SARS-CoV-2. Obsahuje tiež adjuvans – látku, ktorá pomáha posilňovať imunitnú odpoveď organizmu na vakcínu.