Prudké oživenie realitného trhu na Slovensku nie je prekvapením. Byty však zdraželi viac, než sa očakávalo. Podľa odborníkov je za tým rýchly výpredaj lacnejších bytov, zdražovanie v rámci jednotlivých projektov a tiež príchod nových bytov na trh. O tom, či vstupujeme do bubliny, ako to vyzerá s rekreačnými nehnuteľnosťami a ako je to s nákupom nehnuteľností v zahraničí hovorí Silvia Čelková z realitnej kancelárie Riešime bývanie.
Aký je aktuálne trend v realitách na Slovenku? Čo sa predáva najlepšie a čo stagnuje?
Všeobecne známa odpoveď – byty. Menšie byty budú vždy žiadaným artiklom, v Bratislave pociťujeme nedostatok väčších bytov pre rodiny, počas pandémie sa ľudia začali viac zaujímať o rekreačné domy, záhradky. Spomalenie vidím pri komerčných nehnuteľnostiach – rôzne predajne, gastro prevádzky, pribúda voľných administratívnych priestorov.
Ceny nehnuteľnosti v posledných rokoch výrazne rástli. Sú tie hodnoty naozaj reálne udržateľné, alebo hrozí, že o rok – dva tie hodnoty klesnú? Čo sa očakáva?
Nehnuteľnosti z dlhodobého hľadiska vždy rástli. Môže sa prechodne spomaliť rast, ale výrazné zníženie nečakajme. Makroprostredie Slovenska praje zvyšovaniu cien nehnuteľností a pokiaľ sa adekvátne budú zvyšovať aj príjmy obyvateľstva, túžba mať vlastnú nehnuteľnosť u Slovákov neutíchne.
Sme alebo nie sme aktuálne v bubline? Nehrozí nám prehriatie, keď je taký vysoký dopyt, ktorý nedokáže pokryť ponuku?
Tento realitný ošiaľ je najvypuklejší, samozrejme, v Bratislave. Avšak v niektorých prípadoch je opodstatnený. Výstavbu zasiahli zvýšené ceny stavebných materiálov, čo si developeri premietli do predajných cien. Skôr vidím premrštené ceny na sekundárnom trhu. Tu by som bola opatrná pri starších nehnuteľnostiach. Každopádne realitný trh má stále priestor na rast, Bratislavu čaká ešte enormný development. Treba si uvedomiť fakt, že naše hlavné mesto sa nemá kde rozpínať, je obmedzené hranicami, Karpatmi, ale aj diaľnicou a Slovnaftom a to sa v budúcnosti prejaví aj v cenách.
Prečo je na Slovensku taký boom v nákupoch nehnuteľností? Niektorí makléri tvrdia, že keby mali aj o 20 percent viac realít v ponuke, tak ich predajú a v súčasnosti sa vraj predá úplne všetko. Čo to spôsobuje? Nemôžu na to postupne kupujúci doplatiť?
Slováci majú v sebe hlboko zakorenené, že musia vlastniť nehnuteľnosť. K tomu keď pridáme dostupné úvery, zvyšujúce sa mzdy, potreba mladých bývať vo svojom plus investičných nákupcov, nestíhajúca výstavba, logicky dopyt je silný. Vždy je dôležité prečo a na ako dlho kupujete nehnuteľnosť. Tu odporúčam obrátiť sa na skúseného makléra, ktorý by mal zabezpečiť, aby pomer cena-kvalita-výkon bol čo najlepší.