Ak ste si mysleli, že podvodníci sa uspokoja s už „obohranou“ pesničkou o tom, že váš vnuk alebo syn mal vážnu autonehodu, pri ktorej zranil malé dieťa, a keď za neho nevyplatíte značnú časť peňazí, strávi zvyšok života za mrežami, ste na veľkom omyle. Vynaliezavosť podvodníkov totiž nepozná hraníc.
„In“ už nie je ani výmysel, že sa chystá vlámanie do vášho obydlia, a aby ste ochránili všetky svoje cennosti, šperky a financie, máte ich zabaliť do igelitovej tašky a vyhodiť ich von oknom, kde ich určite vezmú policajti, uložia ich na bezpečnom mieste a budú na ne dávať pozor ako na oko v hlave.
A keďže podvodníci zistili, že ani finty s osobami, ktoré vám nesú preplatok alebo sú zástupcami rôznych inštitúcií (Sociálna poisťovňa, Červený kríž, plynári,…) už veľmi nefungujú, skúšajú „šťastie“ novými výmyslami. A načasovali si ich v skutku tematicky.
S blížiacimi sa vianočnými sviatkami bude čoraz väčšie množstvo ľudí vyberať svoje úspory a obzerať sa po darčekoch, ktorými by potešili svojich najbližších.
O to viac bude preto dôveryhodnejšie znieť, ak vám niekto zavolá a bude vás presviedčať, že je ten najlepší čas, aby ste ochránili svoje úspory.
A koho hlas môže znieť dôveryhodnejšie, ako pracovníka banky? Áno, podvodníci sa najnovšie predstavujú ako pracovníci banky. Predstavia sa uveriteľným menom ako riadny zamestnanec konkrétnej banky. „Staršieho Košičana prekvapil neznámy hlas v telefóne, ktorý sa predstavil ako pracovník banky a oznámil mu, že na mužov občiansky preukaz si niekto vybral úver na viac ako 10 000 eur. Preľaknutý muž počúvol hlas v telefóne, ktorý mu povedal, aby v pobočke banky presunul finančnú hotovosť na účet, zmenil si maximálnu možnú výšku výberu z bankomatu, čiastku následne vybral z bankomatu, a potom ju po častiach vkladal do terminálu,“ informovala hovorkyňa polície v Košiciach Lenka Ivanová.
Neznámy hlas muža po celý čas inštruoval, čo má robiť, a presvedčil ho, že po vložení celej čiastky mu príde na email nové prihlasovacie meno aj heslo, vďaka ktorým bude mať prístup k novému účtu. Samozrejme, žiadne prístupové kódy poškodenému Košičanovi neprišli a on tak prišiel o finančnú hotovosť 8-tisíc eur.
Polícia vo veci začala trestné stíhanie pre trestný čin podvodu a po páchateľovi pátra.
„Aby však bolo možné takýto skutok nielen dôkladne zadokumentovať, ale začať po páchateľoch čo najskôr pátrať, je potrebné, aby poškodení občania takéto konanie čo najskôr oznámili Policajnému zboru. Samozrejme, pokiaľ je to čo len trochu možné, skutočnosti si treba overiť u svojich príbuzných, známych, v banke či na pošte,“ doplnila Ivanová.
Pamätajte na 6 x NE a nestaňte sa obeťou podvodníkov:
- Nekomunikujte s osobami, ktoré sa v telefóne vydávajú za vášho príbuzného, lekára, policajta, či inú osobu a žiadajú od vás peniaze, takýto hovor ihneď ukončite
- Nehovorte do telefónu, koľko peňazí máte doma alebo v banke
- Nevyhadzujte peniaze, šperky či iné cennosti z okna
- Nedávajte peniaze a cenné predmety cudzej osobe, aj keď tvrdí, že ju za vami posiela váš príbuzný
- Nevyberajte pre cudzie osoby peniaze z bankomatu alebo zo svojich účtov
- Nezabúdajte, že preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti prostredníctvom zamestnancov spoločnosti alebo iných osôb