Slovenskej administrácii dochádza kyslík. Koľko mesiacov nám vydržia zimní ministri?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixaby.com

Na Slovensku to vyzerá tak, že vláda v novom zložení nedoslúži. Noví ministri sa funkcií neujali nijako nadšene, brali to skôr ako „psiu povinnosť“ a zrejme dobre tušia, že v riadnom volebnom termíne nemajú šancu dovládnuť. Pravda, funkcia „minister“ už im ostane uložená v „sívíčku“. Ale Slovensko konečne bude patriť na Západ. Možno nás nakoniec začnú nazývať Talianskom strednej Európy.

Administrácii v Slovenskej republike „došiel kyslík“ a Slovensko sa pripravuje na zimu. Vláda ju zrejme v tomto zložení neprežije a noví ministri sa nebudú môcť zbavovať škvrny predstaviteľov zimnej vlády. Tí, čo sú proti všetkému ponovembrovému, budú sláviť žatvu aj v zime, tí iní budú neisto prešľapovať a dumať nad demokraciou.

Zimná vláda alias zimný kráľ

Tento termín je nám známy od susedov na západ od nás. Nie je úplne najmladší, stretneme sa s ním v politickom dianí v Českom kráľovstve na počiatku 17. storočia, keď si tam zvolili kráľa a dali mu zakrátko potom pomenovanie „zimný“. Po potlačení puču a známej defenestrácii totiž cudzí kráľ utiekol naspäť do Falcka a už sa nevrátil. V kráľovstve sa začala brutálna protireformácia a ľudia utekali. Našli ste medzi nimi aj človeka menom Ján Ámos Komenský. Panovanie zimnému kráľovi trvalo presne na rok a štyri dni, zaznamenávajú spätne kronikári vládnutia.

Novú slovenskú vládu môžeme bez irónie nazvať vládu sebaobetovania, pretože s človekom, ako je šéf značky SAS sa vládnuť nedá. Ak by nebolo Matoviča, nájde si bez problémov Dekoviča, Bekoviča, Lojzoviča a potom inú obeť. Ale taká je cena demokracie a koalícií, rozkázať partnerovi nemôžete, inak vám vypovie poslušnosť, prídete o nevšednú lojalitu a dočkáte sa len a len pomsty.

Referendum alebo predčasné voľby

Tá otázka je sama o sebe absurdná. Referendum, ak bude, nebude platné. Kto by sa už unúval ísť k volebným urnám, keď máme každé štyri roky zaručené alternatívne voľby? A kvórum 50 percent voličov nie je dôvod meniť, inak vám malá a vplyvná skupina začne diktovať politickú vôľu. Lenže momentálne vám polovička voličov nevstane ani od obeda, nepríde voliť a pani prezidentka nie je sprostá, aby nastrelila na smeč tým, ktorí „lačnia“ po lacnom a bezprácnom prevzatiu moci. Takže voľby tento dezorientovaný národ čakajú tak ako tak a rád by som dúfal, že to neodnesie demokracia. Čo pre neprajníkov tejto mladej a neskúsenej idey môže byť lepšie ako apatia?

Odborníkov na riešenie problémov máme dosť, v móde bolo predsa ešte pred nedávnom študovať politické vedy, žurnalistiku, právo a rodovú rovnosť. Dnes sa tým už neuživíte, musíte ísť do politiky, a to je veľmi poctivé remeslo. A to prosím nie je satira a ani pokus o ňu.


Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik