Na konci leta, v auguste-septembri 1972 sa v Mníchove konali dvadsiate letné olympijské hry a boli prvé, ktoré od Druhej svetovej vojny smelo hostiť Nemecko, pravda, to “západné”. Mal to byť aj akýsi reparát z jedenástych letných olympijských hier uskutočnených v r. 1936 v Berlíne, ktoré poslúžili na propagáciu nacistického režimu. Západná časť Nemecka sa po svetovej vojne vyvinula v demokratický štát a získala vďaka tomu nomináciu na hry v roku 1972. Mala to byť, ako všetky olympiády, manifestácia mieru a nenásilia. Ale nebola.
Teroristický útok v olympijskej dedine
Desať dní po slávnostnom otvorení hier, 5. septembra skoro ráno, preniklo osem ozbrojených členov teroristickej skupiny Čierny september do ubytovní izraelského športového tímu v olympijskej dedine. Nebolo to zložité, dedina bola slabo strážená neozbrojenými policajtmi. Na mieste zastrelili dvoch židovských športovcov a zmocnili sa ďalších ako rukojemníkov. Za ich prepustenie požadovali prepustenie 235 Palestínčanov z izraelských a dvoch členov teroristickej Frakcie Červenej armády z nemeckých väzníc a ich “bezpečný“ letecký transport do Egypta alebo Maroka.
Babráctvo nemeckých bezpečnostných zložiek
Nemecké bezpečnostné inštitúcie neboli na podobnú situáciu vôbec pripravené. Ešte pred začatím hier úrady zamietli žiadosť Izraela, aby spolu s jeho športovcami pricestovala aj ozbrojená ochranka. Je zaujímavé, že napr. Egypťanom a východným Nemcom (NDR) v tomto smere vyhoveli. Po spustení rukojemníckej drámy odmietol Mníchov povoliť vstup do Bavorska príslušníkom spolkových zásahových síl a neprijal izraelskú žiadosť o zásah izraelského protiteroristického komanda pripraveného okamžite vyraziť z Tel-Avivu. S výzvou izraelskej vláde o prepustenie Palestínčanov Nemci nepochodili. Formálne súhlasili s prevozom teroristov a rukojemníkov na letisko, ale pred nástupom do Boeingu 727 nechali na Arabov zaútočiť narýchlo zostavenou skupinou amatérskych a zle vybavených ostreľovačov. Útok sa nepodaril a teroristi zabili všetkých spútaných športovcov. Na mieste neboli ani povolané obrnené transportéry, ktoré uviazli v zápche. Niekoľko teroristov nemeckí policajti v prestrelke usmrtili, iných zajali pri pokuse o útek. Olympiádu prerušili na 34 hodín napriek žiadosti viacerých športovcov, aby ju predčasne ukončili.
Dohra olympijskej masakry
Troch zajatých teroristov, ktorí prestrelku prežili, postavili pred súd a poslali do väzenia, ale neskôr ich prepustili a nechali odletieť do Líbye z obavy, že teroristi budú podnikať útoky na nemecké objekty doma aj vo svete. Izrael obvinil Nemecko z nedbalosti a neprofesionality. Nemecko, naopak, podsunulo vinu za tragédiu Izraelu za jeho “neústupnosť”. Dôležité poučenie, ktoré si z tragédie Nemecko vzalo, bolo to, že za pomoci izraelských špeciálnych síl vybudovalo protiteroristické komando GSG (Grenzschutzgruppe) 9, ktoré sa už o štyri roky neskôr vyznamenalo oslobodením pasažierov z lietadla Lufthansy v somálskom Mogadiše a následne inými úspešnými akciami.
Pozostalí obetí žiadali viackrát Medzinárodný olympijský výbor, aby si uctil pamiatku zabitých atlétov pri otváracom ceremoniáli letných olympijských hier, čo sa nakoniec stalo až takmer o polstoročie neskôr na olympiáde v Tokiu v r. 2021, ktorá, ako je známe, sa namiesto roku 2020 konala kvôli kovidovej pandémii až o rok neskôr.
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik