Realitný optimizmus prudko ochladol. Odborníčka na reality otvorene o tom, čo môžeme teraz očakávať

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO. pixabay.com

Ceny nehnuteľností na Slovensku dosiahli historické maximá, kam ich zahnal obrovský dopyt Slovákov po kúpe nehnuteľností. Podľa realitných kancelárií sa v uplynulých mesiacoch doslova predalo všetko, čo sa na trhu s realitami objavilo. Teraz sa situácia rapídne mení. O tom, čo môžeme očakávať, porozprávala Silvia Čelková, licencovaná realitná maklérka z realitnej kancelárie Riešime bývanie.

Ako hodnotíte momentálnu situáciu na slovenskom realitnom trhu? Čo sa aktuálne u nás deje?

Stagnácia. Opadol realitný optimizmus kupujúcich. Ponukové ceny sú ešte vysoké, avšak to neznamená, že sú to aj ceny, za ktoré sa transakcia uzavrie. Záujemcovia váhajú, čakajú čo nastane. A tí, ktorí sú nútení riešiť životnú situáciu, riešia.

Praská na Slovensku realitná bublina? Čo môžeme očakávať?

V najbližších mesiacoch môžeme očakávať korekciu trhu. Intenzita závisí od makroprostredia. Osobne neočakávam výrazný prepad.

Prudko sa začala meniť aj situácia s hypotékami. Ako zareagoval trh na rast úrokov? Ubudlo kupujúcich?

Áno, na strane hypoték je to veľmi turbulentné, banky menia podmienky doslova z večera do rána. Ak je zaujímavá ponuka s dobrými parametrami vo vyhľadávanej lokalite, dopyt je stále vysoký. Zmena trhu sa dotkla drahších a menej žiadaných, nie ideálnych nehnuteľností.

Sú nejaké odhady, kam sa s úrokmi môžeme tento rok až dostať?

V prvom rade uvidíme ako zareaguje ECB. Už teraz sme na úrovni 3 % v komerčných bankách. Predpokladám, že do konca roka nepresiahneme 5 %, muselo by sa udiať opäť niečo zásadné v makroprostredí.

Silvia Čelková
Silvia Čelková, licencovaná realitná maklérka z realitnej kancelárie Riešime bývanie. FOTO Archív SČ

Ako vidíte, že sa bude situácia vyvíjať v lete a následne do konca tohto roka?

Po predchádzajúcich dvoch koronových letách, ktoré boli iné, transakčne silné, predpokladám starú známu uhorkovú sezónu. Celé Slovensko rieši dovolenky, cestovné kancelárie vstali z popola, ľudia dobiehajú zameškané. Reality si trochu oddýchnu a začneme opäť v septembri. Jeseň ukáže, aká intenzívna bude korekcia a kam sa vyšplhajú úrokové sadzby. Rozdiel medzi I.Q tohto roka a IV.Q bude markantný, dobré časy sa, žiaľ, skončili.

Čaká nás realitná kríza ako v roku 2008?

Situácia na Slovensku alebo vo svete sa tak turbulentne mení za posledné 2 roky, že to, čo platilo včera, zajtra absolútne nemusí. Očakávam skôr krízu ekonomickú, spomalenie ekonomiky, ktoré sa neskôr pretaví aj do sveta realít.

Ak si chce niekto v susednom Česku kúpiť byt o výmere 70m2, musí mať naň už nasporenú aj vlastnú hotovosť vo výške 70-80-tisíc eur (približne 2 milióny korún). Ako je to u nás? Ak si chce našinec kúpiť nehnuteľnosť, akú hotovosť by mal mať nasporenú?

Stále platí, že kupujúci musí mať 10 %, ideálne 20 % v hotovosti z hodnoty kupovanej nehnuteľnosti, resp. dofinancovanie iným spôsobom ako hypotéka. Pri štandardnom, kompletne zrekonštruovanom 2i byte napríklad v bratislavskom Ružinove sa bavíme o sume 20 až 40-tisíc eur. Existuje aj možnosť ako prefinancovať celú nehnuteľnosť, avšak to sú výnimočné prípady a práca šikovného hypošpecialistu.

Ovplyvnila tento stav na našom realitnom trhu nejako vojna na Ukrajine?

Výrazný vplyv nastal do 2-3 týždňoch po vypuknutí vojny na trhu nájmov – všetky ponuky, aj byty ležiaky sa obsadili. Dokonca som zaznamenala, že ceny nájmov sa dostali na úroveň z pred korony. Do trhu predaja vojna zasahuje nepriamo, cez zvýšené ceny dodávaných energií a stavebných materiálov sa zintenzívnil nárast inflácie, ktorá sa automaticky premietla do zvyšovania úrokových sadzieb.

Slováci húfne vkladali financie do investičných nehnuteľností. Malo to zmysel, kým boli nízke úroky. Je to v dnešnej situácii ešte dobrá cesta? Ak má človek nejakú voľnú hotovosť, mal by ju ešte vkladať do kúpy nehnuteľnosti? Ak áno, tak do akej?

Je potrebné rozlišovať, či chcem investovať hotovosť požičanú z banky, alebo svoje vlastné úspory. Mať aktuálne hotovosť na bežnom alebo aj termínovom účte naozaj nehrá v prospech klienta, inflácia si pekne z toho ukrojí. Treba vždy diverzifikovať, nevsádzať na jednu kartu. Nehnuteľnosť bude vždy uchovávateľom hodnoty. Investične zaujímavá začína byť kúpa rekreačných nehnuteľností v zahraničí.