Máme niekoľko zdrojov, odkiaľ je možné získať relatívne presné čísla o stave zločinnosti vo svete. Ibaže neexistuje spoľahlivá definícia zločinu, tá je od štátu k štátu rôzna. Niekde to nezahŕňajú pod pojem zločin, posudzujú to ako priestupok a vyviaznete s pokutou, inde je naopak priestupku súdená trestná sadzba.
Teoreticky to môže viesť k situácii, keď v jednom štáte USA, povedzme v Michigane, vám za darebáctvo udelia pokutu, v Texase vás obesia alebo „zelektrizujú“, poprípade dostanete injekciu po tom, čo si môžete dať predtým whisky na zdravie. Ak máte šťastie a ste vojak, tak vás zastrelia so všetkými poctami. Je to, samozrejme, teória, ale USA majú päťdesiat štátov a päťdesiat zákonov a možno milióny porôt, ktoré o vás rozhodujú.
Výstražné znamenie vychádza teda z USA. Ak tam niekomu verejne poviete, že je debil a nájdu sa svedkovia, môžu vás súdne stíhať za nactiutŕhačstvo. Dopustili ste sa priestupku. Ak ale niekomu vynadáte do „čierneho“ debila, môže to mať trestnoprávne dôsledky. Polozamestnaných právnikov, ktorých je v Amerike viac ako vodičov kamiónov, nájdete v každej vidieckej kancelárii.
Kde overiť informácie o spáchaní trestného činu
V amerických školách a supermarketoch, často len tak i na ulici, sa strieľa. Incident obehne okamžite svet. Niet sa čomu čudovať, Amerika je pupok vesmíru a čo je dnes tam, bude zajtra v Európe. A čo bolo včera v Európe, bolo už predvčerom v Afrike.
Spoľahlivým ukazovateľom zločinov sú homicídne trestné činy, teda „človekovraždy“
Určitý prehľad ponúkajú Homicide Country Data, čo sú oficiálne údaje OSN alebo Statista, ktoré vydáva medzinárodná skupina expertov so sídlom v Hamburgu. Statista sa od údajov z dielne OSN odlišuje v tom, že sa nespolieha iba na údaje dodané členskými krajinami OSN, ale vysiela svoj početný tím do celého sveta, aby tam na mieste overil situáciu a doplnil informácie z viacerých domácich zdrojov. Ak sa sústredia na „homovraždy“, úmyselne sa vyhýbajú balastu ako znásilňovania a sexuálne útoky, lúpeže, vlámania, fyzické útoky na osoby alebo zabitia. Zabiť niekoho v mnohých štátoch nezapadá nutne do kategórie zavraždenia.
Ak sa chcete vo svete cítiť bezpečne, zaleťte si do Japonska, tam máte najväčšiu istotu pred nezavraždením. Krajina vychádzajúceho slnka je spomedzi asi 150-tich monitorovaných štátov na úplnom vrchole verejného blaha, už stačí len ustanoviť výbor. V prvej desiatke šťastných nájdete aj severské štáty Európy alebo Izrael v jeho židovskej časti, obrátenú „tutovku“ máte v stredoamerickom Salvádore. Ak vycestujete do tohto štátu, nemusíte ani predstierať samovraždu. Salvador sa javí ako úplné homocídne dno zemegule. Rusko je na tom lepšie, aj keď v samotnej Ruskej federácii je napríklad miera vraždenia asi dvojnásobne vyššia ako v USA, ktoré sú však povestné svojou kontrastnosťou.
Baltimorský šok
O zločinnosti v Amerike sa našinci zaujímajú predovšetkým vďaka alarmujúcim správam o strieľaní v školách. Bojíte sa posielať svoje deti do takých inštitúcií? V USA dnes už neplatí, že nemáte byť v nesprávny čas na nesprávnom mieste. To sa hovorilo kedysi a stalo sa to americkým alibi pre zločinnosť. Amerika je ale inak bezpečná, čo Európanov rozčuľuje. Pri sledovaní údajov o „homovraždách“ zo zdroja Fox News Digital narazíte na informácie o mojom obľúbenom meste Baltimore v štáte Maryland. Prístavné atlantické mestečko s jedným miliónom obyvateľov (také dve Bratislavy) je v USA rekordmanom „človekovrážd“, tie sú tam na vzorke povedzme 10-tisíc obyvateľov dvanásťkrát častejšie ako v New Yorku (meste). Lenže zločinnosť dramaticky dominuje čoraz viac len v afroamerických komunitách. Ja som bol v Baltimore vždy iba v tých iných, asi v správny čas na správnom mieste.
Celkovo homicídne zločiny v USA narastajú od roku 2020, keď vyvrcholilo hnutie BLM (na „čiernych“ životoch záleží) a početný stav orgánov udržujúcich poriadok sa odvtedy dramaticky zužuje. Americkí policajti, „bieli“ aj tí „afro“, masovo podávajú výpoveď, zločinnosť všeobecne narastá. Smutné, ale štatistika nemusí byť vždy podvod.
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik