Ben Hodges je bývalý americký generálporučík, ktorý navštívil Ukrajinu len niekoľko dní pred ruskou inváziou vo februári, keď mnohí očakávali rýchle ruské víťazstvo. “Povedali sme si: Hej, ako to, že sa tu nemotáte, ale pripravujete sa?“ A oni hovoria: “Je to preto, že sme už boli vo vojne.”
V roku 2014 sa ukrajinská armáda nevyrovnala ruskej armáde, keď podnikla svoj prvý vpád. Ale Ukrajina sa odvtedy, podľa slov Hodgesa, dramaticky zlepšila. Sám totiž bol toho svedkom ako veliteľ americkej armády v Európe v rokoch 2014-2017. Američania vyslali vojakov, aby pomohli s výcvikom ukrajinskej armády. Teraz verí, že Ukrajina získava v tejto vojne prevahu. “Vojna je skúškou vôle a skúškou logistiky. Ukrajinci majú jednoznačne silnejšiu vôľu. A ja to hodnotím tak, že logistická situácia sa pre nich každým dňom o niečo zlepšuje, kým pre Rusov sa každým dňom o niečo zhoršuje.”
Rusko napadlo Ukrajinu pred vyše tromi mesiacmi, 24. februára. Takmer na každom fronte Rusko nedosiahlo to, čo chcelo a plánovalo. A aj keď to dostalo, museli sa najprv preboriť ukrajinskou armádou a nešlo to tak ľahko, ako si zrejme myslelo. Napriek tomu obe strany teraz “kopú” a zdá sa, že ani jedna nie je schopná zasadiť rozhodujúci úder. Aspoň teda úder dôležitosti v tomto čase. Zatiaľ čo obe strany môžu poukazovať na úspechy a neúspechy, pribúdajú náznaky, že by sa vojna nemusela tak rýchlo skončiť.
Ukrajinské sily vynikajú v silnej obrane. Donútili Rusov ustúpiť z predmestia hlavného a najväčšieho mesta Kyjev. A nedávno zatlačili Rusov späť z Charkova, druhého najväčšieho mesta. Ruský prezident Vladimir Putin obmedzil svoj najväčší cieľ. Nateraz. A to zvrhnúť ukrajinského prezidenta Volodymra Zelenského a jeho vládu, čím by sa dostal k riadeniu krajiny.
Hlavným ruským cieľom je teraz dobyť ďalšie územia na východe a juhu Ukrajiny nad rámec toho, čo ovládali posledných osem rokov. Dokonca aj tieto znížené ciele zaťažujú ruskú armádu. Hovorí na Twitteri Mick Ryan, autor knihy “Premenená vojna” a bývalý austrálsky generál. „Ak Rusi uviaznu v “močiaroch” a v najbližších týždňoch sa im nepodarí dosiahnuť nejaký prelom, to najlepšie, v čo môžu Rusi dúfať, je zdĺhavá obranná kampaň,“ dodáva Ryan.
Napriek oveľa väčšej ruskej armáde Ukrajina, podľa Ryana, zneškodnila Rusov takmer na každom fronte. “Obhrýzali Rusov. Rozleptávali ich zvnútra, miesto toho, aby ich brali hlava-nehlava. Myslím si, že Ukrajinci v tom budú pokračovať.”
Krok vpred zo strany Ruska sa zdá nepravdepodobný
A to na základe doterajšej schopnosti Ukrajiny – brániť sa a vytláčať. Netreba ale zabudnúť, že Rusi dobyli dve dôležité južné mestá – Cherson a Mariupoľ. Ich ofenzíva na východe sa presadila, aj keď za vysokú cenu pre obe strany. Zelenskyj nedávno uviedol, že ťažké boje si na východe vyžiadajú životy 50 až 100 ukrajinských vojakov denne.
Rusi teraz kontrolujú neprerušenú časť ukrajinského územia od oblasti Donbasu na východe až po Krym na juhu. Američan Stefan Korshak, ktorý cez dve desaťročia žije na Ukrajine a píše pre tamojší spravodajský portál, vraví, že videl, ako sa ukrajinská armáda v posledných rokoch výrazne zlepšila. No aj napriek tomu by veľká ofenzíva na vytlačenie Rusov bola náročná úloha. “Sú dosť šikovní, schopní. Ale dať dohromady veľkú operáciu, napríklad na vyslanie piatich brigád s cieľom obkľúčiť a potom dobyť mesto Cherson… Na papieri sa im to možno podarí. Domnievam sa, že áno. Ale stále je to otáznikom.”
Na začiatku sa predpokladalo, že Rusko má zdroje na rozdrvenie Ukrajiny v dlhej vojne, dnes sa javí pravdou skôr opak
Hovorca ukrajinského letectva Jurij Ignat hovorí, že Ukrajina stále potrebuje ďalšie kľúčové zbrane. Aj keď, podľa ich slov, zostrelili 200 moderných ruských lietadiel svojimi sovietskymi, žiadali NATO o prúdové stíhačky. Ako náhradu. NATO ich ale poskytnúť odmietlo.
Zatiaľ čo USA poslali Ukrajine ďalšie kľúčové zbrane a Ukrajina tak má dnes v mnohých ohľadoch väčšiu palebnú silu, než keď vojna začala. Aj keď prezident Biden schválil balík pomoci vo výške 40 miliárd dolárov, vojenská a ekonomická pomoc bude zrejme aj ďalej prúdiť.
„Neviem o tom, že by Rusi mali dostatok týchto základných ingrediencií na to, aby vyhrali naťahujúcu sa vojnu,“ hovorí Hodges, bývalý veliteľ americkej armády v Európe.
Aj tak sa ale Rusko snaží zakotviť na južnej Ukrajine. Vytvára nové, proruské vlády. Moskva podľa ruských médií zavádza ruský rubeľ ako miestnu menu a obmedzuje vysielanie ukrajinskej televízie v týchto okupovaných a neskôr obsadených oblastiach.
Rusko tiež používa svoju vojnovú loď v Čiernom mori na blokovanie ukrajinského exportu – vrátane pšenice, kukurice a iných poľnohospodárskych produktov, ktoré sú základom ukrajinského hospodárstva.
Mnohé z predpovedí spred troch mesiacov boli ďaleko za hranicami súčasného stavu. Mick Ryan, bývalý austrálsky generál, hovorí, že kvôli tomu váha, čo bude nasledovať. “Vojna je neistá a nemôžete predvídať výsledok. Môžem predvídať len na základe doterajších výkonov Ukrajincov a ich doterajšie výkony či už na politickej, alebo vojensko-strategickej úrovni. A tie boli vynikajúce.”