Pohľad, ktorý sa mu naskytol, by si nevedel predstaviť ani v najfantastickejšom sne. Britský archeológ Howard Carter a jeho mecenáš lord George Carnavon vstúpili do objavenej hrobky Tutanchamóna v Údolí kráľov presne pred 100 rokmi.
Svetoznámy egyptológ Howard Carter sa narodil 9. mája 1874. Keď mal len 17 rokov, bol ako talentovaný mladý umelec vyslaný Egyptskou výskumnou spoločnosťou, aby asistoval v odkrývaní a zaznamenávaní hrobiek Strednej ríše v Beni Hasan. O rok neskôr (1892) už pracoval na svojom prvom výskume v El Amarne, hlavnom meste založenom faraónom Achnatonom a následne zaznamenával nástenné reliéfy v chráme Hatšepsut. V roku 1899 bol Carter menovaný prvým hlavným inšpektorom Egyptského pamiatkového úradu. Dozeral na mnoho vykopávok v Thébach.
Po vyšetrovaní aféry medzi egyptskými strážnikmi a skupinou francúzskych turistov si ho v roku 1914 najal lord Carnarvon, aby dozeral nad jeho vykopávkami v Údolí kráľov. Tie boli kvôli vojne na nejaký čas prerušené, avšak 4. novembra 1922 Carterova výskumná skupina objavila schody vedúce do Tutanchamónovej hrobky, ktorá bola najzachovalejšou a najmenej porušenou hrobkou, aká sa kedy našla v Údolí kráľov. 26 novembra 1922 urobil „malú trhlinu v hornom ľavom rohu“ vchodu a mohol tak nazrieť do hrobky pomocou sviečky.
Uvidel tam množstvo zlatých a ebenových pokladov, ktoré boli stále na svojom mieste. Trhlinu spravil dlátom, ktoré dostal od svojej starej mamy k sedemnástym narodeninám. Keď sa ho Carnarvon spýtal „Vidíte niečo?“, Carter mu na to odvetil známou vetou: „Áno, vidím prekrásne veci.“ Až 16. novembra 1923 Carter otvoril zapečatený vchod, kedy zistil, že skutočne vedie do pohrebnej siene a prvýkrát zazrel Tutanchamónov sarkofág.
Tutanchamón nastúpil na trón už ako 9-ročný. Vládol približne desať rokov. Nepatril k žiadnym významným faraónom, napriek tomu je asi najznámejším vládcom Egypta. Takým ho však urobil práve objav jeho hrobky, ktorý je považovaný za jeden z najväčších nálezov v dejinách archeológie a patrilo mu miesto na titulných stranách svetových médií.
Hrobku tvorili ju štyri miestnosti, v ktorých bolo uložených množstvo artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty. Napríklad predmety, ktoré faraón používal počas svojho života, ale aj ďalšie určené pre jeho posmrtnú potrebu. V predsieni sa našli aj štyri rozmontované vojnové vozy, niekoľko ležadiel vrátane pohrebného, kreslá a tiež Tutanchamónov trón. Nechýbalo ani množstvo nádob s olejmi, vodou i vínom, potraviny, toaletné potreby, odevy, látky či luky so šípmi. Súčasťou bohatej výbavy boli truhlice a skrinky naplnené šperkami, alabastrové vázy, misky a sošky, amulety a desiatky ďalších magických i úžitkových predmetov.
V samostatnej komore, ktorá mala aj nástennú výzdobu, boli uložené faraónove pozostatky. Ležali v sarkofágu zhotovenom z troch rakiev, pričom jedna z nich, ktorá vážila 110 kg, bola vytvorená z rýdzeho zlata. Vo vnútri bola aj Tutanchamónova zlatá posmrtná maska. Všetky predmety (bolo ich vyše 5000) napokon skončili v káhirskom múzeu.