Čoraz viac vidíme ako si šikovní mladí Slováci balia kufre a sťahujú sa do cudziny. Stoja za tým rôzne faktory. Niektorých už unavuje politická situácia, iní túžia po vyššej životnej úrovni. Vyššie mzdy aj lepšie vzdelanie lákajú nejedného Slováka.
Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Focus v mene Inštitútu pre verejné otázky (IVO) medzi ľuďmi vo veku 18-29 rokov, približne až polovica mladých a vzdelaných Slovákov uvažuje o odchode zo Slovenska. Informuje bruselský Euractiv.
Z prieskumu vyplýva, že z mladých Slovákov, ktorí chcú odísť zo Slovenska, 14 % plánuje odísť natrvalo, kým 36 % uvažuje o dočasnom odchode.
Medzi študentmi vysokých škôl je tento podiel ešte vyšší. Až 62 % opýtaných vyjadrilo presvedčenie opustiť Slovensko, z toho takmer každý piaty študent chce odísť natrvalo. Najviac túžia po odchode študenti umeleckých a humanitných odborov, ktorých je 29 %, nasledovali študenti technických vied 25 % a študenti IT 22 %.
Nižšiu tendenciu odchádzať zo Slovenska majú absolventi vysokých škôl. Len 10 % z opýtaných uvažuje o trvalom opustení krajiny, kým 23 % z nich je rozhodnutých odísť natrvalo. O odchode z krajiny najviac premýšľajú absolventi odborov prírodných vied, matematiky a informatiky.
Dôvodov prečo ľudia plánujú odchod zo Slovenska je viacero. Podľa štúdie stoja za tým sociálno-ekonomické a politické faktory, ako je nízka životná úroveň. Okrem iného uvádzajú aj ďalšie dôvody ako nedostatok pracovných príležitostí a deficity v sociálnom systéme. Tieto faktory opísali mladí šikovní študenti či absolventi vysokých škôl, ktorí sa podieľali na prieskume a majú v úmysle opustiť Slovensko.
Medzi najvyhľadávanejšie cieľové destinácie Slovákov patrí Česká republika. Susedné Česko si volia najmä kvôli jazyku či spoločnej histórii.
Obľúbenou voľbou medzi Slovákmi sú aj iné európske krajiny ako Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Dánsko, Taliansko či Španielsko. Vyhľadávané sú aj mimoeurópske štáty ako USA či Kanada.