V poradí tretí film o legendárnom hrdinovi – zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi pochádza z réžie Paľa Bielika. Ide o dvojdielny farebný film, ktorý mal v Bratislave premiéru 16. marca 1963.
Zaujímavé je, že sám Paľo Bielik si predtým zahral nezabudnuteľného Jánošíka – vo filme Martina Friča z roku 1935. Pätnásť rokov po tom, ako túto postavu stvárnil, sa sám začal pohrávať s myšlienkou, že film o Jánošíkovi natočí. Potreboval však nájsť niečo, čím by sa odlišoval od predošlých dvoch filmov o Jánošíkovi.
To sa mu podarilo hneď v niekoľkých pohľadoch. Bielik vo svojom filme neponúka len pohľad do života človeka, ktorý bohatým bral a chudobným dával, ale zachytáva aj život a spoločenské vzťahy na začiatku 18. storočia na Slovensku. Chcel tým poukázať na dobu, ktorá prinútila Jánošíka k takémuto konaniu. Ďalšou zmenou, ktorú mu však poskytovala samotná doba, bolo natočenie filmu farebne a širokouhlo, čo mu zabezpečilo prvenstvo medzi slovenskými filmami. Skúsenému oku neunikne ani Jánošíkova inakosť vo výzore. Bielikov Jánošík je síce urastený muž (F. Kuchta mal 203 cm), avšak vo filme nemá vrkoče, ako ich stále opisovala dovtedajšia literatúra alebo stvárňovali filmy. Namiesto nich má vzadu len malý cop. Ďalšou zaujímavosťou je, že si Bielik do postavy Jánošíka vybral neherca, František Kuchta bol totiž lekár. Tak isto nastala inakosť v prípade Jánošíkovej lásky, v Bielikovej snímke sa nevolá Anička, ale Tereza. Zaujímavosťou je aj to, že si Jánošíkovu matku zahrala exmanželka Gustáva Husáka Magda Lokvencová.
Film prišiel do kín pri príležitosti 250. výročia smrti Juraja Jánošíka. Videlo ho 5 miliónov divákov, čím sa zaradil medzi ekonomicky najúspešnejšie slovenské filmy. Náklady na oba diely vyšli na 8,7 milióna vtedajších korún, čím sa stal najnákladnejšou produkciou v dovtedajšej histórii slovenského filmu.
Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:
- 1495: banskí podnikatelia pôvodom zo Spiša Ján Turzo a jeho syn Juraj založili s bankársko-finančníckou rodinou Fuggerovcov spoločnosť Ungarisches Handel (Uhorský obchod), ktorá sa stala najväčším producentom medi na svete
- 1521: portugalský moreplavec v španielskych službách Fernao de Magalhaes dosiahol brehy Filipín
- 1926: fyzik Robert Goddard vypustil ako prvý na svete raketu na kvapalné palivo. Raketa vyletela do výšky 12 metrov a let trval dve a pol sekundy, pričom raketa preletela dráhu 56 metrov rýchlosťou 90 kilometrov za hodinu
- 1939: Adolf Hitler vydal na Pražskom hrade Výnos o zriadení Protektorátu Čechy a Morava
- 1988: iracký režim Saddáma Husajna použil chemické zbrane proti obyvateľom kurdského mesta Halabdža