Slovensko a legalizácia prostitúcie? S nápadom prišiel starosta, ktorému dochádza trpezlivosť

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Vo väčších mestách nielen na Slovensku, ale aj vo svete je možné vidieť ženy na uliciach ponúkať sexuálne služby. Kvôli zárobku, ktorým si neraz zarábajú na normálny chod života a obživu svojej rodiny, tam dokážu čakať na potenciálnych klientov deň čo deň celé hodiny. Tento nemilý pohľad určite neteší tých, ktorým takýto „biznis s telom“ prebieha priamo pred oknami.

Tento vypuklý problém trápi už dlhšiu dobu obyvateľov Košíc. To už sa nedá vydržať, veď tu je stále bitka, tu sa stále do noci hádajú, kadejaké zvuky počuť a deti, keď idú zo školy poobede, na toto sa majú pozerať? Nikto s tým nič nerobí,” rozhorčene tvrdia obyvatelia košickej mestskej časti Staré Mesto, ktorých sťažnosti na ženy poskytujúce platené sexuálne služby priamo pred ich domami nikam nevedú. Už sme spisovali aj petíciu. Polícia príde z tejto strany, ony sa vrátia z druhej strany,“ zúfalo dodávajú. Zatiaľ čo štátna polícia tvrdí, že v spolupráci s mestskou políciou či v rámci preventívno-bezpečnostných akcií sa touto problematikou intenzívne zaoberá, rovnako tak na rokovaniach s mestom, mestská časť problém chytila do vlastných rúk.

“Robili sme rôzne kroky. Začalo sa to ešte v minulom volebnom období, keď sa robili prvé kroky – inštalácia kamier, následne asi dva roky naspäť v rámci grantu, ktorý sme dostali z ministerstva vnútra, sme takmer za 30 tisíc nainštalovali ďalšie kamery. Rozvinuli sme sieť kamier. Nedá sa povedať, že to nemalo efekt úplný. Presunuli sme to len na ďalšie ulice. Potom sme si povedali, že tadiaľ cesta nevedie,” hovorí Igor Petrovčik, starosta tejto mestskej časti. Na jeho slová reaguje aj jeden z obyvateľov: “Boli rokovania s mestom, už ich bolo niekoľko, všetko sme si museli sami riešiť, lebo nič, čo robia oni, nie je trestné. Keď spravíme niečo my, už je to problém.”

Problémom je, že prostitúcia nie je trestným činom. Polícia tak môže zasahovať len v prípade, ak ide o protiprávne správanie. Napríklad ak tieto ženy znečisťujú prostredie, rušia nočný pokoj či obťažujú okoloidúcich.

Samozrejme, za predpokladu, že prostitúcia nie je vykonávaná na miestach prístupných verejnosti, kde by už išlo o trestný čin výtržníctva a s použitím násilia aj o trestné činy vydierania či obmedzovania osobnej slobody. Trestným by bolo aj umožňovanie výkonu prostitúcie osobám mladším ako 18 rokov, tzv. „koristenie“ iných osôb až po obchodovanie s ľuďmi. A to boli len niektoré z trestných činov, ktoré úzko súvisia s výkonom tejto pradávnej “profesie”.

Polícia bezpečnostnú situáciu v meste monitoruje v rámci bežného výkonu služby. FOTO: Archív LK

“Táto problematika bola predmetom niekoľkých pracovných stretnutí s predstaviteľmi dotknutej mestskej časti, Mestskou políciou Košice, ako aj inými zložkami PZ, počas ktorých sa hľadali riešenia na elimináciu tohto negatívneho javu, avšak polícia nemá zákonné dôvody, aby osoby poskytujúce tieto služby vykázala z určitého miesta. Polícia bezpečnostnú situáciu v meste monitoruje v rámci bežného výkonu služby, resp. pri preventívno-bezpečnostných akciách zameraných na túto problematiku,“ dodala Jana Mésarová, hovorkyňa KR PZ Košice.

Niekdajší kriminalista Matej Snopko vraví, že je to práca ako každá iná – no aj napriek tomu ju nemôže robiť každý. Taktiež približuje dôvody vykonávania tejto práce. “Nie je to robota spoločensky ospevovaná, ale ani taká jednoduchá a bezpečná, ako sa zdá na prvý pohľad. Je to dostupná práca osobe, ktorá buď má na to žalúdok, alebo je prinútená – či už kvôli závislosti na narkotikách alebo veľmi zlej sociálnej situácii – nejako ľahko a rýchlo si zarábať peniaze,“ objasňuje Snopko podľa ktorého u väčšiny týchto žien prevažujú existenčné motívy, to znamená, že tieto ženy musia jesť, musia platiť nájom, energie, musia dať deťom do školy desiate, musia sa starať o chod svojich rodín tak isto, ako sa starajú ostatné. „Vzhľadom na to, ako sú vzdelané, aké majú životné skúsenosti, tak sa vlastne väčšinou pohybujú na tých najspodnejších priečkach spoločnosti, čiže sa veľmi nemôžu zamestnať ako atómové fyzičky, vedkyne alebo lekárky, obchodníčky, takže využívajú tú dieru na trhu, ktorá je. Druhá záležitosť je, že na dané remeslo nemusia mať nejakú extra kvalifikáciu a skúsenosť, takže jednoducho ja tomu hovorím, že zarábanie v tomto remesle spočíva v tom, že ľahnem a idem,” dodáva.

Igor Petrovčik, starosta mestskej časti Košice – Staré Mesto. FOTO: Archív LK

Starosta košickej časti Staré Mesto, Igor Petrovčik sa po novom usiluje o to, aby bola prostitúcia zlegalizovaná. “Bavíme sa o viacerých zákonoch, jedným z nich je aj živnostenský. Bola by to normálne podnikateľská činnosť ako každá iná, ktorá poskytuje služby. Ja si ale myslím, že už je čas začať sa o tom baviť. Je na ťahu Národná rada SR, ktorá by to mala legislatívne prispôsobiť. Ja som jednu z týchto možností aj inicioval, aby sme sa stretli a zamysleli sa nad riešením tak, ako to je v západných krajinách, konkrétne v Amsterdame – legalizácia prostitúcie. Tým pádom sa vyhneme nežiadúcim efektom: keď prostitútky postávajú rovno pred vstupom do základnej školy. Toto je jedna – legislatívna úroveň. Zamestnám aj človeka na úrade, ktorý by mal na starosť mapovanie tejto činnosti v týchto uliciach, pretože chýba nám ochota svedčiť a oznamovať to. Občan to síce oznámi, ale všetko sa tu končí. Keď je to totiž možné nastaviť v inej európskej krajine, neviem prečo by to bol problém na Slovensku,” vysvetľuje svoj návrh starosta Petrovčik.

Videoreportáž k tejto téme nájdete TU.