Martin Záni je obľúbený sprievodca po hlavnom meste. Počas jedenástich rokov porozprával o histórii Bratislavy stovkám a možno aj tisíckam Bratislavčanov i turistov. Ktoré miesto v hlavnom meste je jeho najobľúbenejšie? V čom je Bratislava výnimočná a v čom by sa mohla polepšiť?
Martin, čo si vyštudoval a ako si sa dostal k sprievodcovstvu?
Vyštudoval som špeciálnu pedagogiku. K sprevádzaniu som sa dostal ešte ako vysokoškolák, keď som sprevádzal cez letné prázdniny stážistov medicíny. Tí k nám prichádzali do Bratislavy z celého sveta. Sprevádzam už 11 rokov.
Sprievodcovia musia mať vynikajúce znalosti o histórii. Z mojej osobnej skúsenosti mám však pocit, že dejepisu je na školách venovaná malá pozornosť. Už to, že sa deti učia dejiny od praveku, no o dejinách Slovenska majú minimálne vedomosti, sa mi zdá nesprávne. Prečo podľa teba Slováci neovládajú históriu?
Problém je v slabej časovej dotácii dejepisu v porovnaní s ostatnými predmetmi, ale aj v samotnom obsahu predmetu. Niektorým historickým obdobiam sa zbytočne veľa venujeme, čo ide na úkor ostatných historických období, kde nám to potom chýba. Taktiež vidím problém v nedostatočnej popularizácii dejín.
O prehliadky po Bratislave v spoločnosti sprievodcu býva veľký záujem. Ak by som sa chcela stať sprievodcom, čo preto musím urobiť?
Treba mať ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou, byť komunikatívny, mať rád dejiny a potom to najdôležitejšie, prihlásiť sa na Kurz sprievodcu cestovného ruchu, ktorý organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a ktorý je najstarším kurzom špecializujúcim sa na Bratislavu.
Koľko prehliadok máš za sebou a na čo sa špecializuješ? Čo ľudí najviac zaujíma?
Za sebou mám už veľa prehliadok. Niektoré boli tematické a iné zasa šité na mieru požiadavkám klienta. Z tematických môžem spomenúť korunovačné mesto, protestantská Bratislava, židovská Bratislava, hudobná Bratislava, slávne osobnosti v meste, fontány v meste, šľachtické paláce, sakrálne stavby a iné. Najviac ľudí zaujímajú príbehy budov v historickom centre mesta. Mám jednu zábavnú príhodu. Pri jednej prehliadke a návšteve múzea, som sprevádzal deti z denného tábora. Chlapčeka, asi 6 ročného, zaujal jeden exponát. Tým predmetom boli dve kamenné dosky desatora zo zbúranej synagógy. Keď si ich chlapec všimol, zažiarili mu oči a spýtal sa ma: ,,Ujo, to sú pravé dosky od Mojžiša?“
Mám pocit, že kým turisti Bratislavu milujú, Slováci ju trošku zaznávajú. Je to tak alebo sa mýlim? Aký máme vzťah k hlavnému mestu?
Je to tak. Sme frfloši, vidíme väčšinou negatíva a nepestujeme si vzťah k mestu. Sú ale aj takí, ktorí chodia na prehliadky mesta, užívajú si každý festival a podujatia v meste. Zaujímajú sa o dianie v Bratislave a namiesto kritiky prichádzajú s alternatívnymi návrhmi riešenia problémov. Je, ale škoda, že veľa obyvateľov mesta ignoruje komunálne voľby, výsledky ktorých majú na nás väčší dosah ako voľby do Národnej rady. Ďalším problémom je, že si málo vážime, čo máme a málo to aj propagujeme. Bratislava môže byť plnohodnotným súrodencom mestám ako Paríž, Praha, Viedeň, Budapešť. Vďaka keltskému osídleniu sa radíme medzi najstaršie mestá Európy. Máme strategickú polohu v strede kontinentu. Križujú sa u nás obchodné cesty. Máme historické centrum bohaté na pamiatky. Sme jediným hlavným mestom sveta, ktoré sa rozprestiera na hraniciach dvoch štátov. Máme krásnu prírodu. Spomínaným veľkomestám môžeme konkurovať kompaktnejším centrom mesta, nižšími cenami, dobrou gastronómiou, dlhou históriou, dobrou dostupnosťou. Áno, každý národ má svoje špecifiká. Niektorí sú tichí, iní zasa hluční. Niektorí nepoužívajú mimiku, iní zasa veľmi gestikulujú.
Kde všade vodíš turistov v rámci hlavného mesta?
Všade sprevádzam, pokiaľ je to prianie klienta. Najčastejšie ale v centre mesta a potom hrad Devín.
Spomenieš si na nejakú absurdnú či vtipnú otázku zo strany turistu?
Asi najviac ma zaskočili Američania, ktorí sa ma pýtali, či je v synagóge wi-fi.
Čo je podľa teba pre turistov najväčším lákadlom v Bratislave? A naopak – je niečo, za čo by sa malo hlavné mesto hanbiť?
Najväčším lákadlom je Bratislavský hrad, hrad Devín, katedrála sv. Martina, Stará radnica, Prezidentský a Primaciálny palác, Františkánsky kostol, Synagóga a uličky Starého mesta. Hanbiť sa môžeme za chátrajúce budovy v meste, Rusovský kaštieľ, nie vždy čisté ulice, chýbajúce verejné toalety, obťažujúcich bezdomovcov, nedostatočné gastro služby, málo typických lokálnych suvenírov, nezmyselné matriošky, baranice so sovietskou hviezdou, šálky s potlačou Gustava Klimta a za ďalšie suveníry, ktoré s Bratislavou nemajú nič spoločné.
Čo robíš rád vo voľnom čase?
Rád sa vzdelávam a čítam knihy, ktoré vydáva občianske združenie Bratislavské rožky. Vydávajú nástenný kalendár s reprodukciami čiernobielych fotografií starej Bratislavy. Ich webová stránka je plná vzácnych archívnych dokumentov, zaujímavých článkov. Nemenej atraktívne sú prehliadky mesta spojené so vstupom do historických objektov a podrobné spracovávanie dejín mesta.
Ktoré miesto v Bratislave je podľa teba najkrajšie?
Pre mňa je najkrajšia Grasalkovičova záhrada, okolie Palisád a uličky v podhradí (Zámocké schody, Belavého, Mikulášska, Židovská ulica).
Ako prebieha reálna príprava sprievodcu na prechádzku?
Príprave predchádza dobrý nápad. Keď už mám tému, nasleduje príprava materiálov. Zber informácií a údajov. Ich spracovanie. Načasovanie dĺžky trvania prehliadky. Nácvik v teréne bez klientov a až následne prehliadka s klientmi.
S ktorou historickou osobou by si sa chcel stretnúť a prečo?
Ak by to bolo možné, rád by som sa stretol s Máriou Teréziou. Mala to veľmi ťažké, keď sa stala panovníčkou. Pokladnica bola skoro prázdna, niektorí králi vyhlásili Márii Terézii vojnu a chceli sa zmocniť kráľovstva. Nebála sa reforiem. Naplnila pokladnicu a stala sa uznávanou kráľovnou. Bola výborná diplomatka a starostlivá matka. Za jej vlády sa razili strieborné mince – toliare, ktoré obsahovali vysoký podiel striebra a stali sa tak vyhľadávanými mincami. Vedela si, že toliare dali meno americkému doláru? Toliar = Dolár.