Tomu sa vraví absolútna premena. Bývalý hazardný hráč Marion Clifton Davis je príkladom toho, že aj chorobnú závislosť je možné poraziť a spraviť pritom ešte aj navyše fantastický skutok. Peniaze, ktoré získal najskôr z hazardu a neskôr z obchodovania s komoditami, použil na záchranu ohrozenej prírody a zvierat. Stačila k tomu obyčajná náhoda…
Narodil sa ako chudobný chlapec v chudobnej rodine. Jeho otec zomrel veľmi mladý a aby uživil mamu a dve nevlastné sestry, začal realizovať jazierka. Postupne však prepadol pokru a stal sa z neho hazardný hráč. Za peniaze získané z výhier vyštudoval právo, ktorému sa síce chvíľu venoval, no nepáčilo sa mu pôsobenie v tejto brandži, preto sa vrhol na obchodovanie. Stal sa z neho tvrdý biznismen, ktorý podnikal s právami na drevo, ropu a plyn, kupoval skrachované spoločnosti a pomáhal ich znovuzrodiť. Bol odhodlaný všemožne a za každú cenu ísť si za svojím snom. So svojou manželkou Stellou vychovávali tri deti. Keď sa však tie rozpŕchli do sveta a začali si riešiť vlastné životy, čoraz častejšie si Davis kládol otázku, aký zmysel má to všetko, čo robí.
Jedného upršaného večera uviazol Davis v zápche na diaľnici. Keď chcel z diaľnice zísť, všimol si pútač na prednášku o medveďoch. Rozhodol sa, že tam pôjde. Keď si na tú chvíľu neskôr spomenul, v mysli sa mu vynorilo, že „tam bol len opitý politik a pár Kanaďanov, ktorí hľadali šišky a kávu. Na pódiu boli dve ochranárky prírody, ktoré hovorili o čiernych medveďoch na Floride. Tie boli v tom čase na zozname ohrozených druhov štátu. Ženy prednášali aj o tom, čo je potrebné urobiť pre záchranu týchto zvierat.“ Davisa prekvapilo zistenie, že Florida má vôbec nejaké medvede a zaujalo ho to natoľko, že zostal a vypočul si celú prednášku. V ten deň našiel svoje skutočné povolanie. Zmenil sa z podnikateľa na ochranára prírody.
Hneď nasledujúci deň venoval ochranárom financie na to, aby kampaň na záchranu medveďov udržali najbližšie dva roky. „Mal najstrmšiu krivku učenia, akú som kedy videla. Začali sme malými debatami, ktoré boli síce namáhavé, ale fascinujúce,“ povedala na margo Davisa ochranárka prírody, s ktorou začal spolupracovať. Na začiatok mu poskytla niekoľko dôležitej literatúry, ktorú si v rýchlosti prečítal a začal konať. V tichosti začal skupovať pozemky citlivé na životné prostredie. V troch štátoch kúpil netopierie jaskyne, aby zachránil ich zvieracích obyvateľov. Kúpil však aj dva pásy zeme po oboch stranách floridskej diaľnice a vďaka tomu vybudoval podzemný prechod pre sladkovodné korytnačky, aby sa vedeli bezpečne dostať z jedného jazera do druhého.
Z M. C. Davisa sa stal milovník prírody, ktorého azda najväčším úspechom bolo založenie najväčšiej súkromnej prírodnej rezervácie v juhovýchodnej časti USA, ktorá je známa ako Nokuse Plantation. Toto centrum ochrany prírody má 22-tisíc hektárov a leží neďaleko leteckej základne Eglin. Davis najal expertov, ktorí na mieste obnovovali borovicové lesy, ktoré sú prirodzeným biotopom medveďov. V rezervácii bolo vysadených približne 8 miliónov stromov.
Práve peniaze, ktoré kedysi získal z hazardu, prispeli k tomu, že mohol zachrániť lesy a močiare a spolu s nimi niekoľko druhov zvierat. „Je to zrejme jeden z najvplyvnejších ľudí, o ktorých ste nikdy nepočuli,“ povedala na margo Davisa bývalá reportérka denníka Times, ktorá pre neho pracovala sedem rokov ako environmentálna poradkyňa.
Mal ešte veľa plánov na záchranu prírody a veľkých parkov po celom svete, žiaľ, vážne ochorel. Davis zomrel pred šiestimi rokmi vo veku 70 rokov. Diagnostikovali mu rakovinu v štvrtom štádiu, ktorá sa mu dostala až do mozgu. Rýchlo slabol a strácal silu. V žiadnom prípade však nechcel umrieť na nemocničnom lôžku. Jedného júlového dňa potajomky vykĺzol do svojej prírodnej rezervácie, kde si v obkľúčení borovicových stromov siahol na život.
Rezerváciu na ochranu medveďov a korytnačiek, ktorú založil, vedie po jeho smrti jeho rodina. Časť jeho majetku putovala aj do centra environmentálnej výchovy, ktoré každoročne hostí tisíce floridských školákov. Za jeho environmentálnu činnosť mu bolo po jeho smrti udelených niekoľko ocenení.