Slávku Dvořákovú mnohí z nás poznajú ako tvár z televízie. Sympatická redaktorka je však aj zakladateľkou výnimočného projektu – občianskeho združenia SLAVKINE, ktoré sa venuje inklúzii znevýhodnených slovenských žien. Organizuje kurzy háčkovania či pletenia a pomáha tak mnohým znevýhodneným ženám.
Prečo si založila O. Z. SLAVKINE?
Už dlhé roky navštevujem krízové centrá a domovy seniorov, kde popri ručných prácach veľmi rada počúvam staršie, skúsenejšie i životom skúšané ženy. Naberám tu skúsenosti, ktoré ma osobnostne formujú. Pre mňa ako novinárku majú príbehy týchto žien obrovskú hodnotu. Veľmi mi tieto stretnutia pripomínajú tradičné stretnutia páračiek, ktoré poznám z rozprávania mojej prastarej mamy. Ono to neboli iba stretnutia nudiacich sa žien pri páraní peria. Stretnutia páračiek mali veľmi veľký význam pre komunitu. Popri páraní peria totiž ženy rozoberali aj veľmi dôležité veci zo života ich rodín. Sociálne, ale aj ekonomické. Tu niekde, pri pletajúcich stretnutiach v krízových centrách a domovoch dôchodcov, sa začal rodiť môj plán založiť občianske združenie, ktoré by popri pletení a háčkovaní počúvalo fascinujúce príbehy a zároveň ponúkalo ženám aj pracovné príležitosti. Bolo to počas mojej rodičovskej dovolenky, zhruba pred dvoma rokmi, keď som sa odhodlala k oficiálnemu založeniu združenia SLAVKINE.
Na webe združenia som si prečítala, že dávaš prácu ženám, ktoré sa nedokážu uplatniť na trhu práce. Aký býva najčastejší dôvod?
Najčastejším dôvodom, prečo si ženy nevedia nájsť prácu, je z pohľadu spoločnosti ako takej nejaké znevýhodnenie. Napríklad ide o ženu, ktorá už má vyšší vek alebo fyzický handicap. Alebo ide o tzv. mladé dospelé ženy, ktoré vyšli z inštitucionálnej starostlivosti a s malým dieťaťom ostali samé v krízovom centre. Máme aj ženy, ktoré sú z marginalizovaných rómskych komunít, ženy z hladových dolín, či ženy z jednorodičovských domácností. V posledných mesiacoch nám pribúdajú ženy, ktoré mali dobrú prácu, nastúpili na materskú a po materskej ju už nemohli ďalej vykonávať, pretože im teraz nemá kto vybrať deti poobede zo škôlky alebo školy. Babky žijú mimo ich mesta a na platenie opatrovateľky nemajú prostriedky. Toto je aktuálne naozaj veľký problém, ktorým by sa, podľa môjho názoru, mali seriózne zaoberať nielen veľké firmy v rámci svojej spoločenskej zodpovednosti, ale najmä naši štátni predstavitelia by mali priniesť systémové riešenie zamerané na inklúziu matiek po rodičovskej dovolenke. Nie je to v poriadku, keď sa z niekdajšej šéfky tímu stane žena so znevýhodnením, pretože má dieťa. Ani sociálne, ani ekonomicky, ani ľudsky.
Ako vzniká spolupráca s týmito ženami?
Do združenia sa nám pravidelne ozýva množstvo žien, ktoré by s nami chceli spolupracovať. Aktuálne máme rozbehnutú pravidelnú spoluprácu s asi 20-timi ženami, viaceré to skúšajú. Občas sa mi ozvú aj moji známi, ktorí mi odporučia niekoho konkrétneho. Ak ma príbeh ženy osloví, ozvem sa jej a vyskúšame prvú výrobu. Prototypy výrobkov vyrábame my v ateliéri SLAVKINE. Materiál aj návody posielame žene, ktorá výrobok podľa nich vyrobí. Ženy sú odmenené ihneď po odovzdaní výrobku. Nie po jeho predaji v eshope. Aj preto táto spolupráca ženám vyhovuje – nenesú žiadne obchodné riziko. Mzda je vyplácaná na úkolovom princípe.
Dala si prácu desiatkam žien. Na čo si najviac pyšná?
Všeobecne sa snažím nebyť pyšná. Ja som skôr vďačná. Za všetky príležitosti, ktoré v živote dostanem. Snažím sa robiť dobré rozhodnutia s dopadom nielen pre mňa. Ak sa to podarí, naplní ma to spokojnosťou. Každá jedna žena, ktorá so SLAVKINE spolupracuje, má silný príbeh. A nejde iba o smutné príbehy. Podelím sa s vami o jeden radostný. Spolupracujeme s jednou ženou, ktorá dlhé roky plietla, venovala sa tomu aj profesionálne. Neskôr jej však diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, ktorá jej ubrala z odhodlania pliesť ďalej, hoci už pomalším tempom. Až kým táto žena nenatrafila na lekára, ktorý jej vyslovene naordinoval nejakú manuálnu činnosť na trénovanie jemnej motoriky, ideálne pletenie. Táto pani sa mi ozvala, či by nemohla pliesť pre nás. Veľmi sa z tejto spolupráce tešíme, vlani nám táto pani uplietla úplne celú kolekciu čiapok na zimu, ktoré zahrejú. A nielen hlavu a uši. Aj srdce.
Tvoje občianske združenie sa zaoberá predajom textilu, ktorý tieto ženy vlastnoručne vyrobia. Znamená to, že ženy musia vedieť šiť, háčkovať, teda musia byť zručné, alebo sa to dokážu naučiť?
Väčšina žien, s ktorými spolupracujeme, pliesť a háčkovať vie. Máme však zopár aj takých, ktoré sa to ešte len učia. Okrem výroby v dielni SLAVKINE sa venujeme aj organizovaniu kurzov základov pletenia a háčkovania, zvykneme k nim pridať aj základné informácie o tom, ako začať podnikať, prípadne ako si rozbehnúť chránenú dielňu či chránené pracovisko.
V minulosti som evidovala tvoje náramky, ktoré si predávala a pomáhali konkrétnym ženám. Prezradíš viac?
Áno, jasné, náramky SLAVKINE s príbehom vo fľaši sú naším ikonickým kúskom. Šlo o úplne prvý produkt, ktorý sme verejnosti ponúkli. Stále sú veľmi obľúbené, ľuďom sa páči nápad s jeho balením – náramok je vložený do sklenenej fľaše, v ktorej je piesok i odkaz s príbehom ženy, ktorá náramok vyrobila. Všetky výrobky SLAVKINE ponúkame s príbehom. Naša výroba je personalizovaná, ak si kúpite u nás napríklad sveter, pribalíme vám k nemu aj odkaz s príbehom o žene, ktorá vám ho uplietla. Veľa našich zákazníčok odkaz vníma osobne, vníma to tak, že príbeh, ktorý sme jej poslali, jej má niečo odovzdať. Sme rady, že môžeme byť, prostredníctvom týchto odkazov, poslami príležitostí. Príležitosti zastaviť sa a vnímať.
Na čom aktuálne pracuješ?
Počas pandémie sa na mňa obracalo veľa ľudí s požiadavkou kurzov pletenia. Ľudia boli doma, chceli vyskúšať niečo tvorivé, na čo sa chystali už veľmi dlho, ale nikdy na to nebol čas. Keďže ja skúsenosti s kamerou mám, rozhodli sme sa, že prinesieme kurzy v tejto tvorivej činnosti aj z pohodlia a bezpečnosti domova. Som veľmi rada, že v najbližších dňoch budeme môcť uviesť do distribúcie naše prvé DVD s názvom Zapleť sa, ktoré sme, aj vďaka podpore programu Živá komunita s Opaviou v Nadácii Pontis, mohli nakrúcať v štúdiu medzi prvou a druhou vlnou pandémie. Ide o akúsi školu pletenia a háčkovania, v ktorej sa rozhodne nebudete nudiť. Spolu s lektorkou krok po kroku prevádzame divákov začiatkami v pletení a háčkovaní, a to pútavou a veľmi zrozumiteľnou formou. Toto DVD je prvý titul tohto typu vôbec, ktorý je dostupný aj pre slabozrakých, nevidiacich a nepočujúcich. Pre tieto skupiny ľudí je všeobecne audiovizuálnych diel na slovenskom trhu veľmi málo, aj preto mám veľkú radosť, že sa nám to podarilo. Ak chcete podporiť činnosť nášho združenia, zapleťte sa s nami! Pozývam vás do našej školy pletenia a háčkovania a dávam vám DVD “Zapleť sa” rovno ako tip na darček. Bude ho možné kúpiť u nás v eshope na www.slavkine.sk, ako aj v sieti známych kníhkupectiev. A čo chystáme do budúcna? Mám veľkú radosť, že vám už môžem prezradiť to, že začiatkom budúceho roka budeme nakrúcať aj detskú verziu DVD o pletení a háčkovaní. Aj vďaka podpore Nadácie Allianz, s ktorou spolupracujeme už druhý rok, si naše deti budú môcť skúsiť pliesť a háčkovať hocikedy, kedy na to budú mať chuť. DVD pre deti bude farebné, zábavné, s pútavým dejom i s perfektnými pletenými dielkami, ktoré si budú vedieť vyrobiť sami.