Náklady na školské a ďalšie nevyhnutné pomôcky v rámci nákupu môžu presiahnuť hranicu 379 eur. Hoci je vzdelávanie v štátnych školách bezplatné, nákup tohto druhu realizujú rodičia predovšetkým z vlastných finančných zdrojov, v prípade prvákov aj s pomocou špeciálneho jednorazového štátneho príspevku vo výške 104,76 eura určeného na školské potreby.
Nákupný zoznam pre prvákov obsahuje niekoľko druhov tovarov, ktoré je možné zakúpiť predovšetkým v papiernictvách. „U prváčika je potrebné kúpiť všetko naraz a nemáte možnosť preniesť si veci z minulého školského roka, čo je po pandémii u iných ročníkov možné. Niektoré položky v zozname sú v hodnote pár centov, no suma niektorých je desiatky eur,“ priblížil country manager spoločnosti Immofinanz pre Slovenskú republiku Adrián Bódis.
Podľa odporúčaní je vhodné zaobstarať školskú tašku v predstihu nielen kvôli širšej ponuke tašiek, ale aj kvôli možnosti individuálneho prístupu personálu predajne, ktorý sa môže venovať každému osobitne a pomôže vybrať tú správnu pre každého budúceho školáka. Niektorí rodičia zvyknú odkladať nákup na poslednú chvíľu, zväčša kvôli strávenému času v obchodoch a neúplnému nákupnému zoznamu. „Z toho dôvodu sme sa rozhodli pripraviť prehľadný nákupný zoznam spolu so sumami za jednotlivé pomôcky, aby mali predstavu, koľko stojí výbava pre prváčika. Podľa našich výpočtov celková suma predstavuje zhruba 250 eur, no môže sa vyšplhať aj cez 379 eur v prípade, že rodičia plánujú zadovážiť mobilné zariadenie pre dieťa s kreditom alebo paušálom,“ dodal Bódis.
Zoznam školských pomôcok zahŕňa školskú tašku, zošity, obaly a dosky na zošity a učebnice, peračník, perá, ceruzky, farbičky, gumu na gumovanie, pravítko, strúhadlo, pomôcky na výtvarnú výchovu. Okrem toho dieťa potrebuje aj vrecko na výtvarné pomôcky, úbor na telesnú výchovu, vrecko na úbor, prezuvky, vrecko na prezuvky, hygienické vrecúško, fľašu na vodu a desiatový box.
Okrem nevyhnutných školských potrieb rodičia postupom času riešia poplatky za školské a mimoškolské aktivity, ktoré sa líšia v závislosti od školy, ročníka, v ktorom dieťa aktuálne je. Počítať preto treba aj s príspevkom rade rodičov, poplatkom za školský klub detí, triedny fond, obedy v školskej jedálni, odoberanie časopisov a poplatkami za školské výlety, neskôr aj za školu v prírode.