Eva Gasteratou Ondríková je rodáčka z Ružomberka. Vyštudovala ekonomickú univerzitu a ovláda 5 svetových jazykov. Mala v pláne prežiť svoj život na Slovensku, no potom spoznala svojho budúceho manžela Tasosa, s ktorým odišla na čarovný ostrov Korfu, kde spolu vyrábajú extra panenský olivový olej.
Evi, akí sú grécki muži?
Poviem to takto – môj manžel Tasos je Grék každou bunkou. Hlučný, slobodomyseľný, uvoľnený, s obrovským srdcom. Je výrazne nekonvenčný – výzorom, ale aj správaním. Naučil ma vychutnávať si každú sekundu života.
Ako sa dievča z Popradu zoznámi s Grékom z Korfu?
Uletene! Založila som si profil na Facebooku a o pár dni mi napísal nejaký rozčúlený pán. Očividne si ma splietol s niekým, s kým mal nejaké nedorozumenie. Začali sme si telefonovať, naše hovory trvali aj 4 hodiny. Potom navrhol, že ma navštívi. Schválne som mu dala zlú adresu, úplne iné mesto. Koho by napadlo, že priletí kvôli mne z Grécka?! Ale on prišiel. Hľadal ma dva dni a našiel ma. Ako povedal môj grécky svokor – proste osud.
Pamätáte si na požiadanie o ruku a svadbu? Každý pozná film Tučná grécka svadba, bola taká aj tá vaša?
Požiadanie o ruku si pamätám úplne presne! Čistila som upchatý záchod, keď sa otvorili dvere, v nich stál Tasos s akousi polozvädnutou burinou a požiadal ma o ruku. Svadba sa konala v pravoslávnom kostolíku, bol to pre mňa veľmi silný zážitok. Celý obrad bol v starogréčtine, ktorej som v tom čase nerozumela, keďže s manželom sme komunikovali v angličtine. Môj muž slzil od dojatia, ja som si nenápadne pod šatami vyzúvala topánky, ktoré ma príšerne tlačili. To je asi moja najdominantnejšia spomienka zo svadby. Keďže som spomínaný film videla a pri predstave “tučnej gréckej svadby” ma obchádzali mdloby, mala som jedinú podmienku – len malý okruh najbližších. Takže sme mali súkromný obrad v malebnom pravoslávnom kostolíku a posedenie v taverne na pobreží v úzkom kruhu najbližších.
Grécko je sen každého cestovateľa. Výborné jedlo, srdečnosť miestnych, krásne pláže. Je skutočne také?
Grécko milujem! Ohromilo ma, prevalcovalo, dostalo sa mi do žíl a hoci tu žijem už 10 rokov, každý deň s pokorou ďakujem za to, že žijem na takomto prenádhernom mieste. Ostrov Korfu je jeden z najkrajších gréckych ostrovov. Milujem mentalitu obyvateľov, ich ľudskosť, slobodu ducha, uvoľnenosť, po rokoch dokonca aj ich hlučnosť a to, že vždy a všade meškajú. Som tu jednoducho šťastná. Slaná vôňa mora, teplý piesok pod nohami, svieža vôňa ibišteka a jazmínu… Samozrejme, stále som hrdá Slovenka. Moje deti hovoria plynule po slovensky, býva tu so mnou aj moja mamička, s priateľmi zo Slovenska som v kontakte prostredníctvom sociálnych sietí a vždy cez leto ma na Korfu navštevujú.
Spolu s manželom ste založili firmu, ktorá vyrába extra panenský olivový olej. Koho to bol nápad?
Tasosova rodina vlastní olivové háje viac ako 100 rokov. Obyvatelia ostrova odjakživa vyrábajú vlastné olivové oleje. My sme sa tomu nevenovali, keďže sme olivový olej dostávali od rodiny a známych. Raz sme to však skúsili a veľmi nám chutil. Najprv sme ho nosili na Slovensko len rodine a priateľom, no dopyt sa zvyšoval, tak sme začali študovať jeho výrobu dôkladnejšie. Najdôležitejšia pre nás bola organická cesta. Obaja sme veľkí odporcovia chémie. Paradoxne sme sa stretli s negatívnymi ohlasmi – vraj aké pestovanie bez chémie, je to náročnejšie, drahšie, zákazník predsa nespozná rozdiel. No my sme si išli tvrdohlavo za svojim. Vznikla firma Elaionas Tsirka. Ponúkame absolútne čistý produkt, za ktorý ručíme nielen menom našej rodiny, ale aj tvárou – v logu našej firmy je Tasos. Na Facebooku som založila skupinu „Olivový olej z Corfu – láska na celý život“, má okolo 4000 členov a stále rastie. Máme veľa odberateľov, fanúšikov. Veľkou odmenou bolo pre nás získanie striebornej medaily na celosvetovej súťaži elitných olivových extra virginov Berlin GOOA 2021.
V obchodoch je veľké množstvo olivových olejov. Ako rozoznám kvalitný olej?
Dôležité je čítať etiketu. Na nej by mal byť údaj, odkiaľ pochádzajú olivy, z ktorých bol olej vyrobený. Či z Grécka, Tuniska alebo Talianska, informácia o tom, kto je distribútor, je nepodstatná. Kvalitný olivový olej je balený v tmavom skle, veľké balenia v plechových kanistroch. Musí byť na ňom označené, že je lisovaný za studena, doba trvanlivosti je 12 – 18 mesiacov. Mal by mať uvedenú aciditu 0,3-0,8 %. Často sa stretávam s rôznymi dezinformáciami. Napríklad, že extra panenský olivový olej je určený len na studenú kuchyňu,
čo je mýtus. Môžete ho používať smelo v teplej kuchyni. Rýchlo sa však prepáli, preto ho neodporúčam na vyprážanie. Osmahnúť cibuľku však na ňom môžete. Extravirgin môže byť zakalený aj číry. Záleží, či je filtrovaný, či nie. Dôležitá je tiež vôňa. Nesmie byť cítiť olejovo, pravý extra virgin vonia ako čerstvo pokosená tráva, prípadne má sviežu, ovocnú vôňu.