Prielomové infekcie, rýchlejšie šírenie, nové odporúčania a príkazy ohľadom nosenia rúšok. Výrazne infekčnejší delta variant dominuje od konca júla už aj na Slovensku a šíri sa závratnou rýchlosťou. Že je tento variant agresívnejší a závažnejší už potvrdzuje niekoľko výskumov. Čo to znamená pre nasledujúci priebeh pandémie?
Vysoko nákazlivý typ koronavírusu tzv. delta variant bol prvýkrát zistený v Indii koncom roka 2020 a v súčasnosti predstavuje viac ako 93 percent sekvenovaných prípadov koronavírusu na celom svete. WHO zaradila deltu medzi znepokojivé varianty pre jeho vyššiu nákazlivosť a zníženú účinnosť vakcín voči nemu.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporučilo, aby sa aj plne zaočkovaní ľudia, v oblastiach s vyšším výskytom nákazy, opäť vrátili k používaniu rúšok a respirátorov vo verejných interiérových priestoroch. Odvoláva sa na dôkazy o tom, že pri delta variante majú infikovaní vysoké vírusové nálože v nose a v hrdle, a to aj plne zaočkované osoby.
Aj keď sa odborníci zhodujú, že očkovacie látky stále ponúkajú silnú ochranu pred infekciou delta variantom, najmä pred vážnym priebehom ochorenia a smrťou, stále sú tu nezodpovedané otázky. Postupne však vedci prichádzajú na to, prečo sa nový variant šíri tak rýchlo, či spôsobuje vážnejšie ochorenia a prečo pri šírení delty existuje viac prielomových infekcií.
Najnovšie poznatky a informácie o vývoji delta variantu priniesla virologička Nadia Roanová PhD., docentka na Kalifornskej univerzite v San Franciscu (UCSF) a docentka na Gladstone Institutes.
Prečo je delta variant infekčnejší?
Vysoká infekčnosť delta variantu je spôsobená jeho rýchlou schopnosťou rozmnoženia sa v tele.
Štúdia z Číny uvádza, že ľudia infikovaní variantom delta môžu prenášať až 1000-násobok vírusovej nálože než ľudia infikovaní pôvodným vírusom. Táto štúdia tiež zistila, že u ľudí infikovaných delta variantom je vírus rýchlejšie rozpoznateľný než pôvodný vírus (4 dni oproti 6 dňom od infikovania). Ďalšia štúdia zistila, že nakazené osoby zostávajú dlhšie infekčné (18 dní oproti 13 dňom). „Nielenže sa delta replikuje viac, ale sa aj rýchlejšie množí, pravdepodobne preto sa dokáže šíriť vírus oveľa efektívnejšie,“ vysvetľuje docentka Roanová.
Delta variant je nákazlivejší ako pravé kiahne
Američania rozhodli o sprísnení opatrení po tom, čo unikli dokumenty, ktoré hovoria o tom, že delta má reprodukčné číslo 5 až 9. Reprodukčné číslo označuje, koľko ďalších ľudí môže už infikovaný človek nakaziť „Ak sa nakazíte deltou, tak môžete nakaziť päť až desať ďalších ľudí. Číslo je vysoké a naznačuje, že vírus je veľmi agresívny,“ potvrdil to aj zdravotnícky analytik Martin Smatana pre denník SME. V porovnaní s alfa variantom covidu, ktorý mal reprodukčné číslo dva až štyri. Delta variant sa teda reprodukčným číslom podobá silno nákazlivým ovčím kiahňam. Okrem iného sa prenáša omnoho rýchlejšie ako vírusy MERS, SARS, ebola, nádcha či chrípka.
Podľa virologičky Roanovej zatiaľ neexistuje konsenzus v tom, či delta variant spôsobuje vážnejšie ochorenia ľudí. Interný dokument CDC citoval predbežné výsledky štúdie z Kanady a Singapuru, ktoré zistili vyššie šance na hospitalizáciu a smrť a taktiež štúdiu zo Škótska, ktorá zistila dvojnásobné riziko hospitalizácie v porovnaní s variantom alfa, ktorý v USA dominoval pred variantom delta. Toto je podľa docentky Roanovej znepokojujúce, keďže sa už preukázalo, že samotný alfa variant spôsobuje závažnejšie ochorenie ako pôvodný vírus.
Prelomové infekcie pri delta variante
Čo vlastne je prielomová infekcia? Môže sa vyskytnúť u plne zaočkovanej osoby vtedy, keď si telo nedokázalo vytvoriť dostatočne silnú imunitnú odpoveď, aby zabránilo infekcii, avšak priebeh ochorenia je ľahší. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sú však prielomové infekcie raritné a vyskytujú sa ojedinele.
Celkovo sú všetky očkovacie látky proti prevencii závažného ochorenia a úmrtiam na delta variant účinné. Rôzne štúdie uvádzajú, že vakcína Pfizer má účinnosť 93 až 100 percent proti hospitalizácii a úmrtiu. Proti všetkým symptomatickým ochoreniam má o niečo nižšiu účinnosť, 64 až 88 percent.
Nedávna analýza medzi zamestnancami Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF) zistila, že neočkovaní ľudia majú päťkrát väčšiu pravdepodobnosť nákazy ako ľudia, ktorí sú očkovaní a 25-krát väčšiu pravdepodobnosť hospitalizácie. „Aj keď ešte nie je úplne jasné, prečo sa s delta variantom spája viac prielomových infekcií, povedala by som, že vysoká vírusová nálož je veľkou súčasťou rovnice,“ vysvetľuje docentka Roanová a ďalej dodala: „Keď ste vystavení oveľa väčšiemu množstvu vírusov, existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa môžete nakaziť, či už ste očkovaní, alebo nie. Očkovanie je najlepšou zábranou, ale nie je to stopercentná zbraň proti infekcii.“ Aj keď sa prielomové infekcie pri delta variante vyskytujú, ide o infekcie, ktoré sú spravidla mierne alebo asymptomatické.