Minaret, ako dnes chápu už aj žiaci základných škôl v západnej Európe, je štíhla veža, ktorá stojí pri mešite, t. z. pri moslimskej svätyni. Zvolávajú sa z neho moslimskí veriaci a môžu sa z nej čítať aj modlitby. Minarety nie sú v islame povinným architektonickým doplnkom mešít, ale mnohí moslimovia v Európe ich chcú pri svojich svätostánkoch mať.
Veľa Európanov, či už s kresťanským smerovaním, alebo agnostikov, resp. iných, považuje minarety za narušenie ich kultúrnej tradície, architektúry starých európskych miest a často za útok na svoje spoločenské „ja“. Sú tradične zvyknutí skôr na zakikiríkanie kohúta, budíky, dnes mobily. Ak ich skoro ráno zobudí muezín z minaretu (vyvolávač k modlitbe) alebo ním nahradený amplión, vadí im to.
Švajčiarsko vložilo rozhodnutie o prístavbe minaretov k mešitám do rúk voličov
Podobne ako iné európske krajiny, aj Švajčiarsko začalo už v 70. rokoch 20. storočia zažívať inváziu moslimov. Dnes ešte nie je situácia taká vyhrotená ako vo Veľkej Británii alebo Belgicku, moslimov žije v krajine helvétskeho kríža v roku 2024 niečo málo cez šesť percent obyvateľstva, čo je menej ako v Rakúsku (už takmer deväť percent obyvateľov) alebo v belgickom Bruseli (asi 31 % v roku 2024).
Moslimovia začali prichádzať do tejto Mekky kalvinizmu najprv z Turecka, potom z Bosny a Hercegoviny, napokon z Kosova. Moslimov z arabských krajín je tam zatiaľ pomenej. Švajčiarsko nie je členskou krajinou EÚ a nevzťahuje sa naň jej legislatíva alebo rozhodnutia Európskeho parlamentu a iných inštitúcií EÚ. Vzhľadom na situáciu v susedných krajinách, najmä v Nemecku, Rakúsku a Francúzsku, niektoré kantóny zakázali moslimským ženám nosenie nikábov (šatiek). Nehovoriac o hidžáboch (zakrývajú celú tvár) alebo burkách (tie okrem očí vo výreze zakrývajú všetko, aj topánky).
Ale hlavným nariadením, o ktorom sa dnes ohnivo diskutuje (Neue Zuercher Zeitung), bol zákaz stavať pri mešitách vo Švajčiarsku ďalšie minarety. Momentálne stoja vo Švajčiarsku štyri mešity aj s minaretmi, ďalšie náboženské stavby tohto typu Švajčiari – vzdorujúc niektorým politickým stranám a samotnej vláde – v referende nepovolili. Minarety nechcú.
Demokracia, tolerancia a „ľud“
Zavedenie tohto zákazu mnohých prekvapilo, pretože ukázalo na nesúrodosť bežných Švajčiarov a vlády v Berne. Švajčiarsko Európa a vlastne celý svet vždy vnímali ako tolerantnú krajinu, ktorá je otvorená kultúrnemu dialógu. Hlasovanie Švajčiarov (a bola to dosť výrazná absolútna väčšina) nebola ani tak nábožensky protimoslimská, ako skôr reakciou na hrozby z importu politického islamu.
Podporu zákazu vyjadrila najmä ženská časť populácie, ktorá sa desí postupného znižovania postavenia žien v sociálno-kultúrnych vzťahoch a považujú islam za prejav mužskej arogancie. Olej do ohňa prilial aj Hani Ramadan, imám ženevskej mešity, inak vnuk zakladateľa teroristickej organizácie Moslimské bratstvo, ktorý z mešity otvorene vyzýval na ukameňovanie žien za cudzoložstvo. To už bola silná káva. Ak by sa taký zákon zaviedol na Slovensku, tak tu veľa kameňov pokope neostane.
Odporcovia konštrukcií využili aj iné tromfy. Opierali sa o bežné zákazy moslimských rodičov pre svoje dcéry, aby navštevovali bazény, telocvične a letné tábory, kam chodia aj chlapci. K tomu ešte pribudli správy o vynútených manželstvách, vraždy „zo cti“ a ženských obriezkach, ktoré dievčatám znetvorujú genitálie. Niektorí moslimskí predstavitelia dokonca vyzývali, aby právo šaríja (doslovné uplatňovanie nariadení Koránu) Švajčiari zaviedli do svojho zákonodarstva. To všetko vo Švajčiarsku viedlo voličov k všeobecnej nedôvere k islamskej kultúre a k pristúpeniu k podpore švajčiarskej Ľudovej strany, ktorá je hlavným motorom opatrnosti voči prisťahovalectvu z moslimských krajín.
Moslimskí predstavitelia vo Švajčiarsku to však vidia, samozrejme, inak a hovoria o porušovaní náboženskej slobody. Slovensko našťastie tieto problémy nerieši, je chudobné a nie je turistickou destináciou pre migrantov z islamských krajín. Podľa posledného sčítania obyvateľstva sa k moslimskému náboženstvu hlási 5 000 ľudí z populácie 5, 5 miliónov. Ešteže sa nesplnili sľuby istého slovenského premiéra, že sa do troch rokov staneme Švajčiarskom.
Autor je bezpečnostný analytik.
- Nikita Slovák: O ministerke, čo si prisvojila dielo slávneho maliara Moneta, ktoré sa dá kúpiť ako omaľovánka
- Vyriešenie arabsko-izraelského konfliktu je posadnutosťou takmer všetkých amerických prezidentov po 2. svetovej vojne
- Prečo vo Švajčiarsku zakázali okrášľovať mešity minaretmi? Vláda bola za, občania v referende sa jej postavili
- Nikita Slovák: Hymna, ktorá nie je pre všetkých. Na génia primálo, ak berieme do úvahy skladateľský potenciál Slovenska
- Nikita Slovák: Prajem si, aby Ukrajina dosiahla čestný mier, aby mala Európa opäť silné slovo a Slovensko tolerantnú vládu
- Osamelým starkým darovali už takmer tristotisíc darčekov. Často sú dôkazom toho, že vianočné zázraky sa dejú