Keď sa predsedom strany britských konzervatívcov a predsedom vlády Veľkej Británie stal pred časom (2022) politik indického pôvodu Riši (Rishi) Sunak, bola z toho senzácia. Ind (z kombinácie matky z Tanzánie a otca z Kene) na čele legendárnej strany „toryov“! Strany Winstona Churchilla a Margaret Thatcherovej!
Ale Británia, ktorej je dnes rasizmus cudzí, to strávila. Podobne, ako sa USA zmierili s tým (opäť senzácia), že sa jej 44. prezidentom po prvýkrát v dejinách stal afroameričan – Barack Hussein Obama. Otec z Kene, syn náčelníka jedného z tamojších kmeňov, matka naturalizovaná americká „beloška“, on sám narodený na ostrove (Havaj, ale súčasť USA). V krajine kompromitovanej historickým rasizmom, Ku-Klux-Klanom, antisemitizmom a antiafrikanizmom, proste škandál… Inak v minulosti člen Zjednotenej cirkvi Kristovej, potom jednoducho „kresťan“, takže mu nebolo čo vytknúť.
V Spojenom kráľovstve sa prepisujú dejiny
V Británii, jednej z kolísok univerzálneho liberalizmu, to je trochu odlišné. Predsedníčkou Konzervatívnej strany sa stala rozhodná „pravičiarka“ a „echtovná“ černoška Kemi Badenochová, čítajte „Bedenaek“, vlastným menom Olukemi Olufunto Adegoke, narodená síce v londýnskom Wimbledone (nie priamo na kurte, ale v štvrti tohto veľkomesta), detstvo však táto dcéra oboch nigérijských rodičov strávila v nigérijskom Lagose.
Riši Sunak jej vo svojej vláde zveril ministerstvo, ktoré na Slovensku neexistuje – stala sa „ministerkou pre ženy a rovnosť“ – Women and Equalities Ministry.
Badenochovú považujú za príslušníčku pravicového krídla Konzervatívnej strany a za svoje politické a osobné vzory uvádza Winstona Churchilla a Margaret Thatcherovú. Prezentuje sa ako „anti-woke“, čo sa dá voľne preložiť ako radikálne antiľavičiarstvo. Za svoj hlavný cieľ po svojom zvolení za predsedníčku Konzervatívnej strany si stanovila boj proti „ľavičiarskym kecom“ (menej expresívne „drístom“), ktorými podľa nej vládnuci labouristi priam oplývajú.
Novozvolená 44-ročná šéfka „toryov“ Kemi Badenochová (57 % hlasov všetkých delegátov) má ťažkú úlohu. Jej strana utrpela v ostatnom parlamentnom súboji proti tradičným rivalom – labouristom – celkom slušný výprask, o ktorý sa zaslúžil aj britský väčšinový systém, ktorý na Slovensku našťastie alebo nanešťastie nepoznajú. Opiera sa o tradičné slogany ako „vrátime sa čoskoro“, „nový začiatok“ (citované podľa agentúry AP) a predchádzajúce vedenia Konzervatívnej strany Badenochová karhá za „zradu konzervatívnych ideálov“.
Bývalý predseda konzervatívcov a niekdajší predseda vlády Riši (Rishi) Sunak už na vedenie Konzervatívnej strany nekandidoval, ale Badenochovej „džentlmensky“ zablahoželal k víťazstvu. V Británii sa koniec-koncov ani nič iné očakávať nedalo. To isté, samozrejme, urobil aj úradujúci „ľavicový“ premiér Keir Starmer. A zvolenie „prvej šéfky tradičnej politickej strany v Británii“ označil za „veľký okamih najstaršej demokracie na svete“, na ktorú je hrdý.
Nový rozmach a elán
Tak sa vyjadril aj bývalý premiér Boris Johnson, ktorý tiež nešetril chválou na novú predsedníčku „toryov“. Prinesie „nový rozmach a elán“. O „najstaršej demokracii na svete tam zmienka nepadla“, euroskeptik Johnson si to asi nechce rozhádzať s Holanďanmi, ktorí toto britské tvrdenie považujú za „ľahké pokrytectvo“. Najstaršou demokraciou sveta je podľa nich Holandsko. A Ján Ámos Komenský by s nimi asi súhlasil. Však tam leží v hrobe. Ešte by ho vykopali a previezli jeho ostatky do Spojeného kráľovstva.
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- Je známy ako Muža bez mena. Kým sa Clint Eastwood preslávil v sérii westernov, na život si zarábal ako pastier či drevorubač
- Trumpov recept na mier pre Blízky východ: Vysťahovať obyvateľov Pásma Gazy do Egypta a Jordánska
- Nový americký prezident má k Európe odstup a Európska únia plače
- Nikita Slovák: Udalosti na Slovensku sú ako zápisky z odtrhnutého výťahu
- Tragicky prišla o otca a spolu s mamou pred vojnou utiekli do Ameriky. Talentovanej Angele tam filmový svet padol k nohám
- Všetci vieme, že predkožka Karla Marxa sa uchováva v Kremli v pozlátenej truhličke. Oligarchovia sa jej chodia klaňať – podľa zásluhovosti