Ruská jadrová superzbraň opäť zlyhala a Putin pripravuje ďalšiu mobilizáciu. Aj taký bol týždeň vojny na Ukrajine

Dievčatko počas vojenskej prehliadky v Rusku na jar tohto roka. Zdroj FOTO: FB/dnesnaukrajine.cz

V sobotu mala ruská armáda opäť testovať balistickú raketu RS-28 Sarmat, informuje portál tn.cz, podľa ktorého test rakety schopnej niesť termonukleárnu hlavicu zlyhal. Podľa záberov z družíc mala raketa explodovať ešte na zemi, v čase testu nebola naložená jadrovým materiálom. Na zlyhanie upozornil projekt MeNMyRC, ktorý sa zaoberá lokáciami ruských jednotiek. Zničenú testovaciu oblasť v Archangeľskej oblasti odhalili pomocou záberov zo satelitov, na mieste, kde stálo odpaľovacie silo je na záberoch viditeľný kráter. Potvrdzovať to majú aj zábery amerického špionážneho lietadla, ktoré malo test sledovať. Malo ísť už o šiesty test rakety Sarmat, s výnimkou prvého mali všetky ostatné zlyhať.

Polícia v Moskve zatkla manželky a matky vojakov bojujúcich na Ukrajine. Rodinní príslušníci sa zhromaždili pred budovou ministerstva obrany a požadovali ich demobilizáciu. Asi 20 ľudí, ktorí sa zhromaždenia zúčastnili, tvorili aj aktivistky z hnutia, ktoré združuje príbuzných mobilizovaných vojakov. Za nimi sa však mala vydať skupina neznámych osôb, ktorá sa so ženami dostala so slovného konfliktu, pričom jeden z mužov si ich mal začal nahrávať. Keď jedna zo žien telefón odstrčila, muž povedal, že je policajt a že sa dopustila krádeže, následne bola zadržaná, zakrátko ju však prepustili. Rodinné príslušníčky chceli pred ministerstvom zostať cez noc, no polícia ich začala zatýkať a desať žien odviedla.

Rusko chystá tretiu mobilizáciu od vypuknutia vojny na Ukrajine. Ruská armáda dlhodobo bojuje s nedostatkom vojakov, ktorí by mohli bojovať vo vojne na Ukrajine, ktorú Rusko začalo a stále v susednom štáte vedie. Už po prezidentských voľbách malo ministerstvo obrany naliehať na prezidenta Putina, aby mobilizáciu vyhlásil, no táto požiadavka bola v tom čase neúspešná, následne sa armáda vybrala cestou vyšších odmien ako motivácie za vstup do vojska, no ani to situáciu s nedostatkom vojakov nevyriešilo. Podľa portálu Euronews mal však Putin v uplynulom týždni podpísať dekrét, v ktorom nariadil armáde navýšiť počet vojakov o 180-tisíc, mobilizácia má prebehnúť do zimy.

Zdroj FOTO: FB/dnesnaukrajine.cz

Spojené štáty a Británia nepovolili Ukrajine používať zbrane s dlhým dosahom pri útokoch na ciele hlboko na území Ruska, uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky. Hoci to vyzeralo, že je Ukrajina vo vyjednávaniach o použití zbraní s dlhým dosahom veľmi blízko povoleniu, nestalo sa tak. „Myslím si, že sa boja eskalácie,“ povedal V. Zelenskyj na margo situácie. Vladimir Putin Západ varoval, že použitie západných zbraní pri útokoch na ciele v Rusku by znamenalo, že krajiny NATO sú vo vojne s Ruskom.

Ukrajina obmedzuje používanie aplikácie Telegram vo vládnych inštitúciách, bezpečnostných zložkách aj armáde pre obavy o bezpečnosť. Podľa ukrajinskej tajnej služby by Moskva mohla mať prístup k správam na Telegrame vrátane vymazaných, ale aj k osobným údajom používateľov. Obmedzenie služby podľa úradov je vecou národnej bezpečnosti. Zamestnancov (armáda, verejná správa), ktorí Telegram používajú na prácu, sa nariadenie netýka.

Zdroj FOTO: FB/dnesnaukrajine.cz

Od začiatku vojny malo na Ukrajine zomrieť preukázateľne minimálne 70-tisíc Rusov, vyplýva to z analýzy britskej televízie BBC a portálu Mediazona. Tieto redakcie vychádzali z dát, ktoré zverejnili úrady, rodiny padlých a médiá. Týmto spôsobom sa im podarilo vypátrať 70 112 vojakov, ktorí v bojoch s Ukrajinou zahynuli. Približne 20 % usmrtených vojakov tvoria tí, ktorí sa do armády dobrovoľne prihlásili odvtedy, ako Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, ďalších 19 % padlých vojakov tvoria omilostení väzni, 13 % padlých tvoria zmobilizovaní vojaci. Celkové straty však majú byť oveľa vyššie. Portál Euronews informuje, že podľa britského ministerstva obrany mali Rusi od vypuknutia vojny stratiť celkovo vyše 610-tisíc vojakov.