Nástup do školy je pre každé dieťa veľkou zmenou, kedy sa mení celkový spôsob života dieťaťa. Hra už ustupuje do úzadia a do popredia sa dostáva učenie. Včasná príprava dieťaťa pred nástupom do školy môže rozhodne zjednodušiť jeho adaptáciu. Čo môžeme ako rodičia vylepšiť a na čo nemáme zabudnúť pred tým, než pôjde dieťa do školy? V orientácii toho, ako pripraviť dieťa do prvého ročníka skôr, ako prejde bránami školy, vám pomôže psychologička Ladislava Zavadinková.
Mnohé deti čaká v septembri ich prvý školský deň. Nástup do školy je pre dieťa obrovskou zmenou, ktorú môže sprevádzať množstvo rôznych pocitov. Má pred sebou nové prostredie, nový kolektív, nový denný režim, povinnosti a je úplne prirodzené, že z tejto novej skúsenosti môže mať obavy. Mnoho rodičov sa zaujíma o to, ako majú dieťa pripraviť na školu v priebehu leta. Myslite na to, že leto má byť na oddych, nie na to, aby ste sa spolu učili. Predpokladá sa, že do prvého ročníka nastupujú zrelé detičky, pripravené na školu. Pokiaľ nemáte od odborníka odporučené, ktoré oslabené funkcie máte rozvíjať, nie je potrebné, aby ste ich doma cielene pripravovali na školu a už vôbec nie ich dopredu niečo učili. Je tu riziko, že ich naučíte zlým návykom pri čítaní a písaní.
Snažte sa radšej využiť tento čas na budovanie vášho vzťahu, užite si spoločné chvíle a výlety, zahrajte si spoločenské hry, čítajte si a rozprávajte sa o príbehu, ktorý ste čítali. Netrápte deti každý deň pracovnými listami. Namiesto toho vyskúšajte radšej rôzne tvorivé aktivity. Deti to zabaví viac ako zošity a rovnako si pri tom precvičia grafomotoriku aj jemnú motoriku.
Vášmu dieťaťu tiež pomôže, ak mu čo najviac priblížite prostredie školy. Zaspomínajte si na svoje pozitívne zážitky zo školy a porozprávajte o nich svojmu dieťaťu. Pokiaľ je to možné, choďte sa do novej školy spolu pozrieť a rozprávajte sa s ním o tom, čo ho v tej škole vlastne čaká. Vysvetlite mu, ako prebieha deň v škole, že tam platia určité pravidlá, natrénujte si spolu vyberanie vecí z tašky a základné samoobslužné činnosti. Pomôcť si môžete aj rôznymi knižkami so školskou tematikou. Hovorte o škole pozitívne a ukážte mu výhody, ktoré mu to prinesie – bude si môcť prečítať knihu o svojom hrdinovi, napíše list pre starých rodičov, nájde si tam nových kamarátov, môže navštevovať nejaký krúžok a podobne. Za veľmi dôležité považujem to, aby rodičia a blízke okolie dieťa nestrašili a nestresovali tým, čo všetko budú musieť v škole zvládať, ale ani zľahčovanie situácie nie je vhodné.
Pri takýchto veľkých zmenách, akou je nástup do školy, potrebuje dieťa určitý čas na adaptáciu. Obvykle hovoríme o prvých troch adaptačných mesiacoch. Detičky tiež môžu v začiatkoch školskej dochádzky pociťovať úzkosť z odlúčenia od rodičov, najmä pokiaľ nie sú zvyknuté stráviť dlhší čas bez vás. Ak majú ťažkosti s odlúčením, počúvajte ich. Dajte im priestor na vyjadrenie svojich pocitov. Pýtajte sa ich na to, čo od školy očakávajú a aké emócie to v nich vyvoláva. Uznajte im ich pocity a potvrďte, že takéto veľké zmeny môžu byť ťažké, ale zároveň im dajte najavo, že ste tu pre nich a že spoločne to môžete zvládnuť. To, čo vaše dieťa potrebuje, je práve uistenie a prejav dôvery, že to zvládne.
Nezabudnite, že veľmi dôležitou a hlavne neopakovateľnou udalosťou je prvý deň v škole. Posnažte sa vytvoriť pokojné ráno, príďte načas a ideálne obaja rodičia. Dáte tým dieťaťu najavo, že aj pre vás je jeho prvý deň v škole výnimočný.
Čo sa týka vytvárania režimu dieťaťa, je dôležité, aby malo dieťa dostatočne dlhý a kvalitný spánok, ktorý v ideálnom prípade trvá 9 -11 hodín. Posledné dni prázdnin sa zamerajte na to, aby išli vaše deti spať v rozumnom čase, čím sa postupne pripravia na skoré ranné vstávanie. Naplánujte si ráno tak, aby ste stíhali všetko potrebné a eliminovali ranný stres. Veďte dieťa k tomu, aby si ešte večer pripravilo oblečenie a tašku. Hlavne si vytvorte systém, ktorý bude vyhovovať vašej rodine a bude prispôsobený vašim potrebám. Dôležité je tiež to, aby deti nemali príliš veľa mimoškolských aktivít. Jeden krúžok úplne stačí, nepotrebuje mať v každý deň inú aktivitu. Pri vytváraní režimu nezabudnite na priestor na oddych, hru a hlavne na čas, ktorý strávite posilňovaním vzťahu medzi vami a dieťaťom.
Nezabudnite na to, že deti sú vaším zrkadlom. Ak máte ohľadom nástupu do školy pochybnosti či obavy, vaše dieťa to bude pravdepodobne tiež prežívať emotívne. Tým, že sa vysporiadate so svojimi pocitmi, uľahčíte dieťaťu nástup do školy.
Verte vášmu dieťaťu, že nástup do školy zvládne a rovnako verte pani učiteľke, že vie, ako pomôcť deťom zvládnuť ich prvé dni v škole.
- Chcete územne expandovať? Najprv zničte jazyk obete, potom získate nadvládu. Kremeľ a tradícia rusko-sovietskeho kolonializmu
- Mená domácich miláčikov, ktoré boli v roku 2024 najobľúbenejšie. Rebríčku kraľujú rozprávkové bytosti
- Na Slovensku vyhrali posledné voľby krytokomunisti. Bravo! A môžeme sa teraz fašiangovo veseliť, v susednom Rakúsku nás potešili neonácikovia
- Za komunizmu sa nedalo nič dostať, živili sme obrovského zaostalého parazita – Sovietsky zväz. Kradli všetci a všade…
- Politika 4 strán? Fico už vie, že existuje aj piata, o ktorej trepal Machala. Tajomné entity si nerobia zálusk na Zem, ale na náš kataster
- Už sú to takmer tri roky, čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Zelenskyj pripustil, že chce s Putinom jednať o prímerí