Interaktívna infografika zobrazuje európske „západné“ webové stránky, ktoré majú veľa spoločného: témy článkov, ktoré sú kritické voči Západu a Ukrajine, ale sú lojálne voči Rusku, vzájomné citácie a sprostredkované interakcie medzi nimi. Medzinárodná spravodajská komunita InformNapalm v spolupráci s novinármi z Insight News vypracovala štúdiu na identifikáciu ruskej propagandy a dezinformácií, ako aj siete, ktorá ich šíri.
Putinov režim robí rozsiahlu propagandu nielen prostredníctvom svojich štátnych médií, ale aj prostredníctvom „užitočných idiotov“, ktorí sa zameriavajú na démonizáciu USA, EÚ a NATO a je jedno, či majú pravicové alebo ľavicové názory. Objavili sa nové „viacjazyčné medzinárodné médiá“, ktoré píšu spôsobom, ktorý vyhovuje Kremľu a šíria proruské naratívy a dezinformácie, čím nahradili Russia Today a Sputnik, ktoré sú v Európe pod embargom.
Na analýzu údajov sme získali odborné poradenstvo od spoločností, ktoré sa špecializujú na webovú analytiku a marketing vo vyhľadávačoch. Výskumníci pomocou špecializovaných programov (SimilarWeb, Seranking) pomohli identifikovať webové stránky s proruskými naratívmi prepojenými podobnosťou obsahu, vzájomnými citáciami a vzájomnou návštevnosťou. Diapazón tém sa pohybuje od kritiky Západu a Ukrajiny až po šírenie ruských falošných správ a konšpiračných teórií.
Takéto stránky sú najaktívnejšie v Nemecku a Francúzsku. Najagresívnejšie a najradikálnejšie z nich chvália Rusko a Putina, ospravedlňujú ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine, vyzývajú na ukončenie podpory pre Ukrajinu a šíria kremeľské fake news. Kritizujú Západ a podnecujú protestné nálady v Európe, šíria konšpiračné teórie a podporujú protizápadné a euroskeptické názory.
Takmer všetky tieto proruské médiá majú štandardný súbor naratívov: pozitívne spravodajstvo o Rusku, ospravedlnenie jeho rozsiahlej invázie a vojny proti Ukrajine využívaním naratívov kremeľskej propagandy a falošných správ, ako napr. „nacisti na Ukrajine“, „bombardovanie Donbasu“, „sebaobrana“ proti „rozšíreniu NATO na východ“. Väčšina z nich tvrdí, že Rusko nevyhnutne vyhrá a porazí Ukrajinu.
Aby sa zvýšili šance Moskvy na úspech v útočnej vojne, Putinovi priaznivci kritizujú poskytnutie zbraní Ukrajine, bez ktorých by ruskí útočníci dobyli ešte viac ukrajinských miest a dedín. Takéto webové stránky na druhej strane pravidelne kritizujú Západ, USA, EÚ a ich vlastné vlády, pričom odkryto podporujú protestné nálady v Európe.
Takíto autori obviňujú zo všetkých problémov Západ a NATO, často propagujú konšpiračné teórie a šíria názory „pseudoexpertov“ o úpadku a bezprostrednom páde USA, Európskej únie a západného sveta. Autori chvália bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý publikuje kontroverzné vyhlásenia, ktoré sú viac-menej v súlade so záujmami Kremľa.
Výsledkom je, že v Európe existuje celá sieť proruských a protizápadných médií, ktoré pôsobia ako tzv. ruskí agenti vplyvu a snažia sa ovplyvňovať názory Európanov. Takéto médiá sa často sami označujú ako slobodné a nezávislé a informácie, ktoré poskytujú, majú byť „alternatívne“.
Kritizujú mainstreamové médiá v snahe ospravedlniť svoje právo na „iné informácie“, ktoré sú často dezinformáciami až hoaxami. Táto „alternatíva“ však veľmi sofistikovane zahŕňa hanobenie EÚ, USA a NATO a zároveň presadzovanie Putinovho režimu ako alternatívy (ktorá je však v skutočnosti zodpovedná za rozpútanie najväčšej vojny od ukončenia 2. svetovej vojny).
Putinovmu režimu nezáleží na tom, či je webová stránka alebo politik krajne pravicový alebo krajne ľavicový; pre Rusko je hlavné pretláčať svoje naratívy a dezinformácie do Európy. Kremeľ považuje médiá a politikov z oboch táborov len za „užitočných idiotov“, ktorí pomáhajú šíriť dezinformácie a prispievajú rozdeleniu v európskej spoločnosti, no a – aj zadarmo šíriť ruský vplyv (niektorí to možno robia aj nie celkom zadarmo).
Medzi novinármi a autormi týchto publikácií sme našli ľudí nielen s proruskými názormi, ale aj s priamymi väzbami na Rusko, z ktorých niektorí sa tam presťahovali.
Metodológia identifikácie takýchto stránok zahŕňala webovú analýzu a analýzu kľúčových slov na identifikáciu podobného obsahu a vzájomných citácií, čo pomáhalo identifikovať siete s protizápadnými a proruskými publikáciami. Okrem toho podrobná analýza obsahu (vrátane správ, analýz a komentárov) pomohla identifikovať aj pravidelné proruské publikácie.
Identifikácia sprostredkovanej návštevnosti prostredníctvom SimilarWeb potvrdila, že tieto stránky zdieľajú spoločné publikum s protizápadnými a euroskeptickými náladami. Používatelia sledujú odkazy z jednej stránky na druhú.
A keď si spojíme všetky tri faktory – podobnosť obsahu, poradie pre rovnaké hľadané výrazy (čo naznačuje proruský príbeh) a vzájomné prepojenia a citácie – niet pochýb o tom, že majú spoločné ciele.
Nástroje Flourish Studio vizualizovali výsledky vyšetrovania a poskytli prehľadnú prezentáciu zozbieraných údajov. Veľkosť každej webovej stránky závisí od jej mesačnej návštevnosti a čiary zobrazujú prepojenia (odkazy, citácie a návštevnosť sprostredkovania) medzi stránkami, pričom šípky označujú citovanú stránku.
Čím je čiara hrubšia, tým je tam viac citácií a odkazov. Táto vizualizácia ukazuje, že proruské a protizápadné spravodajské weby tvoria sieť, ako aj to, ako ruská propagandistická mašinéria využíva európske médiá vrátane „užitočných idiotov“ na šírenie svojich naratívov, dezinformácií a podnecovanie rozdelenia v rámci zjednotenej Európy.
Najaktívnejšími proruskými dezinfo-webmi v našej lokalite jednoznačne možno identifikovať weby – INFOVOJNA na Slovensku a v Česku AZ24 (zámerne neuvádzame klikateľné odkazy na tieto dezinformačné webové stránky). „Spravodajský web v slovenskom jazyku sa stavia do pozície alternatívnych médií. Šíri také ruské propagandistické naratívy, že ruské zbrane sú lepšie ako západné, Rusko ničí všetko vybavenie, ktoré západné krajiny dávajú Ukrajine, jadrové vydieranie. Cituje a opätovne publikujte dezinformácie z ruských webových stránok, telegramových kanálov, Russia Today (RT),“ udáva v sprievodnom popise InformNapalm.
Prečo je dôležité vedieť o prepojeniach medzi proruskými a protizápadnými webmi?
Aby sme pochopili, ako môžu online médiá fungovať organizovaným a cieľavedomým spôsobom v informačnej oblasti na podporu úsilia Ruska v jeho rozsiahlej vojne proti Ukrajine a jeho dezinformačnej kampani zameranej na Európu, ktorej cieľom je ovplyvniť verejnú mienku, oslabiť vládnu autoritu a šíriť zúfalstvo a chaos. Cieľom Moskvy je pomôcť dostať k moci radikálne sily, s ktorými má blízke vzťahy. Táto téma sa stala obzvlášť aktuálnou napr. niekoľko mesiacov pred voľbami do Európskeho parlamentu.
Takéto stránky majú oveľa väčší vplyv ako sieť proruských stránok s ruským slovom „pravda“ v názvoch domén alebo sieť falošných stránok a kremeľských robotov na sociálnych sieťach, ktoré boli nedávno odhalené. Mnoho ľudí však považuje ruské štátne médiá za kompromitované. Namiesto toho webové stránky, ktoré publikujú už mnoho rokov, so špecifickým publikom a formátom, ktorý sa podobá iným západným médiám, dokážu o svojich príbehoch presvedčiť viac čitateľov. Príkladom môžu byť aj práve Infovojna či AZ24.
Odborníci, ale aj štátne orgány členov EÚ by mali aktivity takýchto stránok monitorovať a aj sami čitatelia by mali takýto obsah kriticky hodnotiť a spochybňovať, pretože aktivity preferujúce Rusko v informačnej oblasti v dnešných časoch geopolitickej konfrontácie hrajú do karát Putinovmu režimu a priamo škodia zjednotenej (zatiaľ) Európe. Rusko predsa už dokázalo in flagranti, že vedie nielen vojnu na bojisku s cieľom zničiť Ukrajinu, ale aj informačnú vojnu na rozbitie zjednotenej Európy.
Autor článku: bob
- Vyriešenie arabsko-izraelského konfliktu je posadnutosťou takmer všetkých amerických prezidentov po 2. svetovej vojne
- Prečo vo Švajčiarsku zakázali okrášľovať mešity minaretmi? Vláda bola za, občania v referende sa jej postavili
- Nikita Slovák: Hymna, ktorá nie je pre všetkých. Na génia primálo, ak berieme do úvahy skladateľský potenciál Slovenska
- Nikita Slovák: Prajem si, aby Ukrajina dosiahla čestný mier, aby mala Európa opäť silné slovo a Slovensko tolerantnú vládu
- Osamelým starkým darovali už takmer tristotisíc darčekov. Často sú dôkazom toho, že vianočné zázraky sa dejú
- Najväčší prezidenti USA v povojnovej dobe. Niektorí boli menší, niektorí veľkí, každý vám povie niečo iné. Ako dopadne Trump?