Bol to fenomenálny klavirista, romantický skladateľ a jedna z najväčších osobností hudobnej histórie, ktorého 210. výročie narodenia si pripomenieme tento rok v októbri.
Začiatkom 19. storočia si Franz Liszt podmanil Európu ohromujúcou klavírnou virtuozitou ako interpret aj skladateľ, ktorého diela výrazne ovplyvnili hudbu 20. storočia. Bol priateľom a podporovateľom mnohých svojich súčasníkov ako napr. Richarda Wagnera, Fryderyka Chopina, Hektora Berlioza, Roberta Schumanna či Bedřicha Smetanu. Ako prvý klavirista absolvoval celoeurópske turné a jeho koncerty vyvolávali ošiaľ divákov a omdlievanie dám.
Obzvlášť pozoruhodný bol však jeho vzťah k Bratislave, kde mal mnoho priateľov, rád tu koncertoval a nikdy nezabudol, že práve tu zažil skutočný štart svojej kariéry. Ako to s Lisztom a Bratislavou naozaj bolo, sme sa spýtali vynikajúcej turistickej sprievodkyne, ktorá sa špecializuje na hudobnú históriu nášho mesta, a zároveň je spoluautorkou knihy Hudobný sprievodca po Bratislave – Zuzany Godárovej.
Meno Franz Liszt rezonuje aj v ušiach laikov, napríklad už len preto, že máme pod Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave námestie, ktoré je podľa neho pomenované. Aké väzby ho k Bratislave pútajú? Odkiaľ bol Franz Liszt?
Franz Liszt sa narodil v dnešnej burgenlandskej obci Raiding. Územie Burgenlandu v Rakúsku patrilo až do r. 1921 Uhorsku. Jeho otec Adam Liszt sa narodil v Edelstali neďaleko Bratislavy a jeho stará matka z otcovej strany Barbara Schlesaková bola z Rusoviec, kde sa aj vydala za rodáka z Rajky Adama Juraja Lista – Franzovho starého otca. Lisztov otec študoval v Bratislave na gymnáziu a krátko bol v reholi františkánov v Malackách. Matka Franza Liszta Anna Lagerová bola rakúska Nemka a pochádzala z Kremsu. Keďže Franz Liszt pôsobil v mnohých európskych krajinách – od Uralu až po Turecko a Španielsko a v kultúrnych metropolách od Paríža, cez Weimar a Rím až po Budapešť, dá sa charakterizovať ako Európan. O to vzácnejšie je jeho puto k nášmu mestu.
Prvýkrát koncertoval v Bratislave v novembri 1820 ako mimoriadne nadané dieťa. Čo presne o tejto udalosti vieme?
Noviny Pressburger Zeitung z 28. novembra 1820 uvádzajú rovno na titulnej strane krátku správu, že v byte grófa Michala Esterházyho (v paláci dnes nazývanom De Pauliho) tlieskali uhorskí šľachtici 26. novembra 1820 deväťročnému zázračnému dieťaťu Franzovi Lisztovi. Zahral všetky skladby, ktoré mu predložili. Jeho mimoriadna pianistická zručnosť vyvolala všeobecný obdiv a vzbudzovala veľkolepé očakávania. Toto vystúpenie bolo v jeho kariére rozhodujúce, pretože bohatí poslucháči následne zriadili fond na podporu jeho ďalšieho štúdia vo Viedni.
Mozart či Beethoven navštívili Bratislavu len raz, Liszt jej však po tomto koncerte zachovával dlhodobo priazeň. Koľkokrát tu koncertoval?
Návštevy Franza Liszta boli rozložené do viacerých období jeho života, od detstva cez vek slávneho virtuóza v plnej sile až po zrelý vek majstra, pričom posledných 5 rokov pred svojou smrťou (1881-1885) zavítal do nášho mesta každý rok minimálne raz. Vieme o 16 jeho návštevách, čo však nemusí byť konečný počet. Koncertoval tu 10-krát, navštívil 6 koncertov svojich priateľov aj Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina, no a minimálne 3-krát pricestoval „iba“ na návštevu svojich priateľov. Väčšinou vystupoval ako klavírny virtuóz a na niektorých podujatiach prevzal rolu dirigenta. Koncerty, ktoré „len“ navštívil, nadobudli jeho prítomnosťou ráz nesmrteľnosti.