Nárast počtu nakazených čiernym kašľom zaznamenalo nielen Česko a Slovensko, ale problém sa týka celej Európy. Keďže má podobné príznaky ako bežné nachladnutie, je náročné ho na začiatku rozoznať. Postupne však pribúdajú symptómy, ktoré sú pre toto ochorenie typické.
Podľa údajov úradu hlavného hygienika od začiatku tohto roka výraznejšie stúpa počet nakazených čiernym kašľom v porovnaní s predchádzajúcimi tromi rokmi aj na Slovensku. Za prvé dva mesiace bolo zaznamenaných 123 prípadov. Na porovnanie, vlani to bolo 223 prípadov za celý rok, pred štyrmi rokmi ich však bolo až 700.
Výskyt ochorenia však nie je taký vysoký ako v susednom v Česku, kde sa počet nakazených od začiatku tohto roka pohybuje na úrovni stoviek nakazených, pričom sa jedná len o laboratórne potvrdené prípady. Najťažšie prípady registrovali u tínedžerov vo veku 15 až 19 rokov.
Lepšie na tom nie je ani Európa. Podľa portálu Mirror bolo len v januári zaznamenaných vo Veľkej Británii 553 prípadov nákazy čiernym kašľom, kým za celý minulý rok ich bolo 858.
Jedná sa pritom o veľmi infekčné ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty a spôsobuje silné záchvaty kašľa. U dospelých sa prejavuje ako prechladnutie či chrípka, bábätkám však môže čierny kašeľ vážne poškodiť zdravie.
Toto bakteriálne ochorenie začína ako bežné prechladnutie, nakazení majú teplotu, nádchu a mierny kašeľ. Následne sa ukážu symptómy, ktoré čierny kašeľ odlíšia od bežnej virózy. „Čierny kašeľ prichádza v silných záchvatoch, a to hlavne v noci, nasledovaný piskľavým zvukom, čo môže viesť až ku zvracaniu, sčervenaniu tváre a a dýchacím problémom,“ povedala lekárka Kathryn Basforf pre Mirror. Typický je aj hlasný, namáhavy vdych, pri ktorom sa vydá zvuk podobný kikiríkaniu kohúta. U malých detí sa po záchvatoch kašľa môžu objaviť krátke obdobia, kedy sa zastaví dýchanie. Tieto prejavy môžu trvať až dva mesiace.
Ako informuje rtvs.sk, podľa šéfky Združenia praktických lekárov Ilony Hülleovej je čierny kašeľ cyklické ochorenie, ktorého vrcholy sa opakujú zhruba po desiatich rokoch. Ochorenie sa rýchlo šíri najmä medzi tínedžermi, nakoľko majú medzi sebou úzke kontakty.
Za najúčinnejší prostriedok na ochranu pred čiernym kašľom sa považuje očkovanie, pričom vakcínu dostávajú už dojčatá, nakoľko priebeh choroby u nich môže byť fatálny. Postupom rokov protilátky klesajú, preto sa čierny kašeľ odporúča preočkovať. Ochorenie sa lieči antibiotikami.
- Malé Slovensko sa stará o veľkú psinu: Zdravotníctvo je v polčase rozpadu, školstvo žobračí a Fico, ktorý je nepodplatiteľný
- Tak nám zabili generála. Doma sa Ukrajinci bránia s vrtkavým šťastím, v Moskve sa im darí
- Moji starkí robili každý rok sirup zo smreku, ktorý mali v záhrade, vraví Alexandra. Spolu s manželom vyrábajú liečivé sirupy z ihličia
- Nikita Slovák: Minster vnútra ako expert na vodíkové autobusy a vládne šaškovanie s lekármi
- Špeciálna operácia Ukrajiny v Moskve pripravila o život obávaného generála. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Ako angličtina znetvoruje slovenčinu. Zatiaľčo taká francúzština sa bráni, slovenčina to vzdala