Tretí januárový pondelok nesie prívlastok najdepresívnejší alebo najsmutnejší deň v roku. Niet sa čomu čudovať, skončil sa víkend, za oknom zima, tma už pred piatou a v peňaženke vietor, ktorý tam zanechali Vianoce… Ideálne dôvody pre stratu nálady.
Tento deň definoval ako najdepresívnejší psychológ Dr. Cliff Arnall z Cardiffu. S matematickým výpočtom a stanovením tohto dátumu prišiel v roku 2004, prvýkrát ho ľudia mohli „oslavovať“ 24. januára 2005. Cliff Arnall, ktorý pracoval pre reklamnú kampaň, vytvoril vzorec, ktorý prihliada na rôzne faktory – poveternostné podmienky, povianočné dlhy, nízku motiváciu a dĺžku obdobia od Vianoc.
Modrý pondelok vypočítal Arnall podľa tohto vzorca:
Pravdou je, že po vianočných sviatkoch, ktoré sú často plné lesku a rôznych prianí, prichádza akési prebudenie do „krutej“ reality. Mnohí sú sklamaní, že nedostali to, čo chceli. Mnohí, že minuli viac, ako mali. Cez sviatky sa mnohí cítili sami, mnohým zase škodilo príliš veľa jedla, ale aj príliš dlhý čas s rodinnými príslušníkmi. Navyše nastal čas návratu do práce, ráno vstávame za tmy, večer prichádzame za tmy, je zima a s plnením novoročných záväzkov to tiež nie je nikdy ideálne. Niet divu, že úsmev na tvári nie je ľahké vyčariť…
V prípade Arnallovho vzorca však nešlo o žiadne veľké výskumy, čo hnevalo najmä skutočných vedcov, napriek tomu, ľudia na jeho teóriu s modrým pondelkom, ktorý môže za ich zbabranú náladu, rýchlo „skočili“ a s najdepresívnejším dňom v roku sa okamžite stotožnili.
Odborníci však upozorňujú, že depresívny stav viažuci sa k nejakému konkrétnemu dňu nemožno stanoviť na základe matematického vzorca a apelujú na prevenciu predchádzania zlého duševného stavu. „Stanovte si jasné ciele, začnite s malými dosiahnuteľnými cieľmi, ktoré vám poskytnú pocit úspechu a prinesú radosť, keď si na konci dňa budete odškrtávať splnené úlohy. Napíšte si zoznam vďačnosti a zaraďte doň tri veci, za ktoré ste vďační. Prilepte si ho na chladničku, aby ste ho jasne videli a pozrite sa naň vždy, keď si budete potrebovať dodať sebadôveru,“ hovorí vedúca pracovníčka britskej Národnej zdravotnej služby Lorraine Khalafová.
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi