Medzinárodný internetový kulinársky sprievodca Taste Atlas, ktorý pravidelne zostavuje rebríčky na základe hodnotenia od používateľov, pripravil zoznam najhorších mäsových výrobkov. V rebríčku je uvedených 79 najhoršie hodnotených mäsových výrobkov sveta. Zastúpenie v ňom má aj Slovensko, ktoré sa dokonca umiestnilo na nelichotivom druhom mieste.
Slovenská liptovská saláma kraľuje popredným priečkam rebríčka najhorších mäsových výrobkov, konkrétne jej patrí druhé miesto. „Unikátna receptúra tejto salámy pochádza zo 70. rokov minulého storočia a pre svoju výraznú chuť si saláma získala veľkú obľubu medzi spotrebiteľmi,“ poznamenáva sprievodca a dodáva: „Má jemnú mäsitú chuť vďaka čerstvej bravčovej masti, ktorá sa používa na jej prípravu, a vyžaruje intenzívnu vôňu muškátového orieška a zázvoru,“ opísal Taste Atlas slovenský výrobok. Čo vy na to, získala liptovská saláma toto umiestnenie právom, alebo patrí k vašim obľúbeným?
Prvé miesto patrí poľskej tlačenke, kulinársky sprievodca o nej píše, že poľský výrobok obsahuje rôzne odrezky, kožu, krv alebo spracované hlavy a tuk z hydiny, hovädzieho mäsa a ošípaných. „Väčšinou sa pripravujú z bravčového mäsa, ale niektoré odrody používajú výlučne teľacie mäso. Kedysi boli obľúbené v mnohých mestách susediacich s Nemeckom, dnes sa pripravujú a vychutnávajú po celej krajine,“ popisuje Taste Atlas.
Trojicu najhorších mäsových výrobkov uzatvára americká šunka Smithfield. „Šunka je vyrobená z bravčového mäsa, ktoré je spracované, ošetrené, údené, zrelé, solené, naložené a zrejúce najmenej 6 mesiacov (niektoré môžu dozrievať až 2 roky),“ objasňuje kulinársky sprievodca.
V prvej desiatke nájdete ešte francúzsku klobásu, nemecké párky, ale aj maďarskú tlačenku, „ktorá sa tradične pripravuje po každoročnej zabíjačke ošípaných“.
Z českých mäsových výrobkov získala 17. priečku tlačenka, 18. miesto zase Slovákmi veľmi obľubovaná lovecká saláma, ktorej pôvod siaha až do začiatku 20. storočia, kedy sa vyrábala počas zimy v Českej republike. „Chuť loveckej salámy možno označiť za veľmi korenistú a slanú. Zvyčajne sa podáva s miestnymi syrmi a pohárom piva,“ dopĺňa Taste Atlas.
Na 66. mieste sa umiestnili české špekačky. Podľa zostavovateľa rebríčka ide o „krátku a kyprú zlatohnedú klobásu, ktorá sa v Českej republike vyrába už viac ako 100 rokov. Výroba sa neskôr rozšírila po celom bývalom Československu.“
- Podivná hra Ameriky. Dovolí Ukrajincom zaútočiť až na Moskvu?
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi