Legionárska choroba si získala pomenovanie z epidémie, ktorá v minulosti prepukla v Amerike po stretnutí vojenských veteránov legionárov a pátralo sa po príčine ich ťažkých zápalov pľúc. Postihla vtedy 211 osôb, z ktorých 34 zomrelo. Ide pritom o vážny druh zápalu pľúc, ktorý zapríčiňuje baktéria Legionela.
Aktuálne bojuje s Legionárskou chorobou v Univerzitnej nemocnici v Bratislave 47-ročná žena. Podľa portálu noviny.sk je vo vážnom stave na ARO, už 51 dní je napojená na umelú pľúcnu ventiláciu. Legionelu si zrejme priniesla z dovolenky. „Je to mladá žena. Bola v zahraničí a pravdepodobne si to doniesla odtiaľ. Nevieme, prečo je u nej ten priebeh taký, aký je, lebo ona je v podstate zdravá. Takýto ťažký priebeh mávajú zvyčajne pacienti s nejakým iným ochorením,“ povedal Jakub Hložník, primár ARO v petržalskej Nemocnice sv. Cyrila a Metoda.
Ide o patogén, ktorý sa vyskytuje celosvetovo. Prenos z človeka na človeka napríklad kýchaním alebo kašľaním nebol doteraz zaznamenaný. K prenosu dochádza vdýchnutím aerosolu, v ktorom sa baktéria nachádza. Niekto môže ochorenie prekonať, pričom o tom ani nevie, lebo má príznaky podobné chrípke. Niekto skončí s ťažkým priebehom. Zdrojom baktérie bývajú vodovodné potrubia, kde voda neprúdi dostatočne. Tradične sa šíri vzduchotechnikou, klimatizáciou, vodovodnými systémami, ktoré zásobujú teplou aj studenou vodou, vírivkami, záhradnými postrekovačmi.
Z hľadiska vodovodných systémov sa môže Legionella vyskytovať v akomkoľvek druhu pitnej vody. Ideálna teplota pre baktériu je 25 až 42 stupňov, na čo treba myslieť, ak máte bojler a chcete šetriť. Rizikom je aj voda z kohútika, ktorý sa dlhšie nepúšťal. „Dôležité je zabrániť stagnácii vody a odporúča sa zo spŕch aj kohútikov, ktoré dlhšie neboli používané, odpúšťať vodu raz týždenne a nechať ju niekoľko minút tiecť,“ informovala Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
V Poľsku si v posledej dobe ochorenie vyžiadalo 22 obetí, preto sa úrady rozhodli pre dezinfekciu vodovodných potrubí.
- Malé Slovensko sa stará o veľkú psinu: Zdravotníctvo je v polčase rozpadu, školstvo žobračí a Fico, ktorý je nepodplatiteľný
- Tak nám zabili generála. Doma sa Ukrajinci bránia s vrtkavým šťastím, v Moskve sa im darí
- Moji starkí robili každý rok sirup zo smreku, ktorý mali v záhrade, vraví Alexandra. Spolu s manželom vyrábajú liečivé sirupy z ihličia
- Nikita Slovák: Minster vnútra ako expert na vodíkové autobusy a vládne šaškovanie s lekármi
- Špeciálna operácia Ukrajiny v Moskve pripravila o život obávaného generála. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Ako angličtina znetvoruje slovenčinu. Zatiaľčo taká francúzština sa bráni, slovenčina to vzdala