Najprv JUDr. Apříl, potom doktor Tiso, kto bude ďalší? Juraj Jánošík a Robin Hood to nebudú, tí už tvoria súčasť mytológie

Gustáv Husák (uprostred) na štátnej návšteve NDR v roku 1971. Zľava: Erich Honecker, Gustáv Husák a Walter Ulbricht. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Témy na predvolebnú kampaň v roku 2023 sa politicky nevyberajú, ponúkajú sa ako zo zázračného klobúka. Môže to byť UFO, imigrácia, homosexuáli alebo aj doktor Apříl. To posledne menované patrí Gustávovi Husákovi, poslednému generálnemu tajomníkovi Komunistickej strany Československa.

Keďže sa pokúšal zmutovať oba jazyky (český a slovenský), pri jednom zo svojich vystúpení použil hybridné slovo „apříl“ (inak duben a v našej rodnej slovenčine apríl, predtým dlhý čas április). Mal to byť výraz česko-slovenskej vzájomnosti, aj keď nie práve vydarený. Vošiel tak do najnovších česko-slovenských dejín vďaka tomuto jazykovednému medzinárodnemu neologizmu.

Bol to inak veľmi dobrý pokus o vzájomne slovanský, takmer mongolský trik.

Boj o slovenské dejiny

Bravúrny kúsok sa nateraz vyviedol jednému zúfalcovi, ale anketovo štatisticky predbežnému víťazovi septembrových volieb a „lídrovi“ najsilnejšej strany v predvolebnom spektre politických strán kandidujúcich do parlamentu Slovenskej republiky. Nešlo o nič menšie ako o využitie (lepšie povedané zneužitie) Slovenského národného povstania. To bola inak oportunistická udalosť (Slováci sa chceli vyhnúť sovietskej okupácii), pričom Sovietom naklonení povstalci (ale tých bolo naozaj málo) si „oslobodenie“ Sovietmi želali. Patril k nim aj „doktor Apříl“. Názory „za a proti“ tejto téze sú mnohé a rozchádzajú sa, väčšmi ich ovláda ideológia.

Čo nás v predvolebnom boji môže zaujímať? Len tak okrajovo práve boj o dejiny!

Oslavy SNP

Pri príležitosti 79. výročia SNP (práve pred voľbami, to je náhoda!) sa predseda jednej údajne ľavicovej strany vyjadril na adresu bývalého generálneho tajomníka Ustredného výboru Komunistickej strany a bývalého normalizátora Československa (ak dobre citujem zdroj a myslím, že áno), že tu máme pred sebou človeka, ktorý je „jedným z najvýznamnejších ľudí v moderných dejinách Slovenska“. Ide naozaj o pozoruhodnú osobnosť. JUDr. Gustáv Husák sa preslávil nielen svojím pôsobením v Slovenskom národnom povstaní, kde zjavne fungoval ako sovietsky agent a kolaborant. Áno, podaktorí spolupracovali s Nemeckou ríšou, iní so Sovietskym zväzom. Historikov, ktorí sa venujú tejto zaujímavej epoche slovenských dejín je naozaj neúrekom. Mimochodom, do hláv Slovákov pred voľbami plánovanými na 30. september 2023 sa dá zasunúť kadečo. Možno sa tam zmestia aj takí velikáni ako doktor Jozef Tiso alebo doktor Gustáv Husák. Juraj Jánošík a Robin Hood už nie, tých sme si vymysleli na bájnom podnose. Ale keď už politici fuškárčia do histórie, začína to byť nebezpečné.

Doktor Husák bol jednou tragikomickou figúrkou v dejinách a skutočnosť, že sa pred smrťou nechal v posledných zábleskoch svojho života údajne vyspovedať nič nemení na tom, že to bol chudák. Dovolil zmrzačiť chrbticu celého národa. A urobil tak zo straníckeho prospechársva. Obaja doktori – Tiso a Husák – (jeden teológ, druhý právnik, no pekná partička!) patria do rovnakého vreca. Nikto nevie, čo sa vykľuje z ich historických klonov v modernej Slovenskej republike. Skôr či neskôr si po počiatočnej selanke (povedzme po parlamentných voľbách) skočia do vlasov a začnú historicky účtovať až vykradnú aj to, čo bolo predtým ešte priklincované. Starí a ostrieľaní veteráni proti mladým, novým revolucionárom. Ale ako vraví príslovie, nenávisť medzi bratmi býva najväčšia, aj keď spolu predtým kvasia. A možno aj potom.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik