Kremeľ sa snaží prepísať skutočnú históriu. Nová učebnica školákom vysvetľuje, že Ukrajinci sú nacisti a nezaslúžia si štátnosť

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Z novej kontroverznej učebnice dejepisu sa už od septembra majú učiť žiaci v Rusku aj na ruskom okupovaných územiach. Ide pritom o Kremľom schválené príbehy, ktoré Ukrajinu opakovane označuje za „nacistický“ či „umelý“ štát, Ukrajincov označujú za neonacistov a Rusko za krajinu hrdinov. Podľa Financial Times je učebnica súčasťou kampane Kremľa, ktorý sa aj týmto spôsobom snaží prepísať skutočnú históriu.

Dejiny Ruska od roku 1945 do začiatku 21. storočia majú 447 strán. Podľa ruského ministra školstva Sergeja Kravcova učebnicu napísali v priebehu piatich mesiacov. Spoluautorom učebnice je okrem rektora Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov Anatolija Torkunova aj poradca Kremľa Vladimir Medinskij. Vydal štyri učebnice dejepisu pre školákov, ktoré prinášajú upravený výklad moderných dejín popisujúcich pád Sovietskeho zväzu, éru Vladimíra Putina aj vojnu na Ukrajine.

Kremeľ inváziu na Ukrajinu často označuje ako súčasť historického poslania Moskvy a označuje ju ako „špeciálnu vojenskú operáciu“. Učebnica invázii venuje tiež patričný priestor, poslednú kapitolu, ktorá má názov „Rusko v súčasnosti – špeciálna vojenská operácia“. V nej približuje mladým Rusom príčiny invázie a ciele ofenzívy, ktorými majú byť „demilitarizácia a denacifikácia“. Kapitola je plná citátov Putinvych prejavov z posledných dvoch rokov, protizápadná a plná konšpiračných teórií. „Po skončení špeciálnej vojenskej operácie (na Ukrajine), po našom víťazstve, budeme túto učebnicu ďalej dopĺňať,“ dodal Kravcov na margo učebnice. Tá popisuje napríklad aj ruskú anexiu Krymu v roku 2014, pričom školákom vysvetľuje, že ruskí vojaci mali počas akcie „zachraňovať mier“.

Nová ruská učebnica dejepisu. Zdroj FOTO: Twitter/Tymofiy Mylovanov

„Kremeľ už viac ako desať rokov pracuje na vytváraní oficiálnej verzie histórie. Cieľom je vytvoriť novú ruskú identitu,“ píše Financial Times, podľa ktorého Putinove prepisovanie histórie treba brať rovnako vážne ako snahy o prepísanie histórie Ivanom Hrozným či Stalinom. „Je to podstatný prvok jeho pokusu o dobyvateľskú vojnu, pretože ospravedlňuje krvou presiaknutú kampaň falošnými dôvodmi, že Ukrajinci nie sú svojbytným národom a nezaslúžia si štátnosť,“ dodáva Financial Times. Publikácia obsahuje aj citát Vladimíra Putina, ktorý sa podľa Washington Post snaží zapísať do dejín ako víťazný dobyvateľ, pričom v učebnici nepravdivo tvrdí, že: „Rusko nezačína žiadne vojenské akcie, ale snaží sa ich ukončiť.“

V publikácii nechýba, samozrejme, ani pohľad na Západ. Ten sa mal podľa učebnice zamerať na destabilizáciu situácie v Rusku s cieľom rozložiť Rusko a získať kontrolu nad jeho zdrojmi. Kniha tiež uvádza, že USA a NATO pripravujú Ukrajinu ako „nárazovú zónu“ proti Rusku a že Spojené štáty „sú odhodlané bojovať v tejto vojne do posledného Ukrajinca“ poskytovaním vojenskej pomoci.