V bašte priaznivcov bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa – medzi evanjelikánmi – sa rozhorel zvláštny spor. Vydávateľ vplyvného evanjelikálneho časopisu Russell Cristianity Today, Moore, sám bývalý kazateľ jednej z cirkví tohoto mocného kresťanského hnutia v USA, varuje pred vážnou krízou tohoto mocného prúdu, ku ktorému sa hlási asi štvrtina amerických obyvateľov.
Mnohí evanjelikáni (nemýliť si s našimi „evanjelikmi) sa podľa Moora začínajú pod vplyvom svojho idolu – Donalda Trumpa – príliš politizovať a presúvajú sa na čoraz pravicovejšie pozície. Priamo to súvisí s vyhláseniami Donalda Trumpa, že chce kandidovať v ďalších prezidentských voľbách.
Niektoré pasáže v Biblii sú neúnosne liberálne
Podľa mnohých evanjelikánov vraj aj v samotnej slávnej Kázni na vrchu v Matúšovom evanjeliu Ježiš namiesto trestu podporuje „deeskaláciu“ napr. tým, že ľudí vyzýva, aby agresorovi po tom, čo ich udrie, nastavili druhé líce. To je dnes úplne nerealistické a pre mnohých konzervatívnych kresťanov v USA nesprávne. Duchovní, ktorí toto vyjadrenie pri kázniach citujú, vraj prekrúcajú Ježišove učenie. Kritika tohoto výroku je zaujímavá preto, že Trumpovi voliči z tábora evanjelikánov kladú dôraz na fakt, že Biblia je pre nich jediným zdrojom poznania.
„Ak sme sa dostali do situácie, že považujeme učenie Pána Ježiša za subverzívne, potom sa nachádzame v poriadnej kríze,“ píše Russell Moore. To je nepochybne pravda, pretože evanjelikálne hnutie je všeobecne na vzostupe nielen v USA.
Rozkol medzi evanjelikánmi je staršieho dátumu
Otázne však je, či sa na pole politizovania nevydal sám Moore. Nie je to prvýkrát, čo vystupuje proti názorom svojich konzervatívnych bratov a mnohé evanjelikálne autority ho za to spätne napádajú. Už preto, že tradične patrí do tábora politických odporcov Donalda Trumpa, ktorý sa medzi stúpencami tohoto postmoderného kresťanského hnutia teší nekritickej popularite. Moore svojich kresťanských blížnych (sám patrí k silnej baptistickej vetve evanjelikánov) provokoval už dlhšie, keď vývoj v tomto hnutí označil za „biely nacionalizmus“.
Na Trumpa už dlhšie útočí tvrdením, že ako prezident predstavoval pre amerických kresťanov „špecifický druh ohrozenia“ svojimi „nacionalistickými sklonmi“ a že sa, okrem iného, vyslovuje proti umelému prerušovaniu tehotenstva.
To Trumpovi nepochybne odobralo časť voličov pri jeho súboji o kreslo v Bielom dome pred tromi rokmi, ale to sa týka len menšiny evanjelikálnych voličov, bez ktorých by sa Trump prezidentom nikdy nestal. Väčšina z nich vidí v súčasnom popoťahovaní Trumpa po súdoch ako príkorie páchané na ich šampiónovi a považuje ho za obeť liberálnej zlomyseľnosti. Len pre vysvetlenie: „Liberál“ je v USA nadávka, ktorú prekonáva azda len označenie protivníka za „ľavičiara“. Málokto sa k tejto značke otvorene hlási.
Autor článku: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi