Nikdy som nenosil pri sebe nôž, ani keď som robil vyhadzovača v bare v divokých deväťdesiatych rokoch. Na rozdiel od mladého študenta práva, ktorý patril k extrémistickej scéne vtedajšej Bratislavy…
Vyšetrovali ho v súvislosti s násilnou smrťou študenta Daniela Tupého, kedy odmietol vypovedať a podľa vtedajších zákonov odmietol aj poskytnúť vzorku DNA. O rok neskôr vytiahol nôž na lepičov plagátov, ktorí ho vraj ohrozovali pištoľou. Vyšetrujúcim policajtom sa nezdalo čudné, že lepiči plagátov chodia ozbrojení strelnou zbraňou a nikdy ju nezaistili. Náhoda?
Tou istou náhodou sa tento študent, dnes ctihodný právnik, stal nositeľom osvedčenia oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami stupňa Prísne tajné. A aby tým zvláštnym náhodám nebol koniec, vtedajší minister vnútra Róbert Kaliňák odobral prípad vyšetrovateľke, ktorá sa vydala vo vyšetrovaní správnym smerom a pridelil ho inej, ktorá za prípadom videla Piťovcov a súd toto smerovanie nepotvrdil.
Sú ľudia, ktorí za všetkým, čo sa deje, vidia celosvetové spiknutie. Kedysi to boli templári, potom slobodomurári, dnes je to Bill Gates a zopár miliardárov. Skutočnosť je však oveľa jednoduchšia. Je to pažravosť, túžba po peniazoch, nízky morálny prah páchateľov. A, samozrejme, aj časti politikov, pre ktorých z času na čas mafia pracovala. Vražda Róberta Remiáša bola prvým verejným signálom, čo sa môže stať tým, ktorí priveľa vedia a nemlčia.
Človek nemusí byť investigatívcom, aby vedel, že sa na Slovensku obchoduje s informáciami, že spravodajci, ktorí by mali chrániť demokraciu, sú často jej najväčším ohrozením. Za éry Smeru sa diali tie najčudnejšie veci, spoločné podnikanie člena bezpečnostného výboru za Smer s Antoninom Vadalom, ctihodným členom talianskej ´Ndrangheti, únos Vietnamca, ktorého stopy vedú do vládneho hotela Bôrik, schôdzky Norberta Bödöra s predstaviteľmi polície v hoteli Hilton a celý rad nominantov vtedajšej vládnej strany obvinený z korupcie.
Aj dnes vidíme, ako sa manipuluje s nahrávkami obvinených policajtov, ako Robert Fico prezentuje účelovo zostrihané nahrávky vyšetrovateľov s úmyslom očierniť ich. Preto budú nastávajúce voľby aj referendom, či chceme žiť v krajine, kde zločinec požíva väčšiu dôveru, ako poctivý človek. V štáte, v ktorom sa podvodník vozí na Veyrone, ktorý na našich cestách pôsobí ako päsť na oko. Osobne si myslím, že toto je posledná šanca zachrániť demokraciu. My, čo sme zažili HZDS, máme hmlistú predstavu, čo sa bude diať. Ale tých, ktorí blazeovane hovoria, že ich politika nezaujíma, zažijú kruté prebudenie.
Autor komentára: Nikita Slovák, režisér
- Nech už vojna s Ukrajinou dopadne akokoľvek, Rusko musí začať od nuly, tvrdí ruský emigrant žujúci v Prahe
- Pápež poslal izraelským Židom vianočný darček – obvinil ich z genocídy. Ale vraj to „vytrhli z kontextu“
- Pred 92 rokmi sa narodil najznámejší účtovník sveta Fantozzi. Paolo Villaggio prežil detstvo v chudobe, roky bol naozaj úradníkom
- Žil v kuchyni na dlážke u svojho kolegu. Dustin Hoffman študoval klavír aj medicínu, no pracovať nechcel, tak sa dal na herectvo
- Putinova výzva k raketovému súboju a Vianoce pod útokmi dronov. Aj taký bol uplynulý vojnový týždeň