Vyučil sa za zámočníka, neskôr vystriedal viacero zamestnaní, popri ktorých zostal verný hraniu v ochotníckom divadle. Dvere do skutočného filmového sveta otvoril Paľovi Bielikovi film Jánošík (1935), v ktorom si zahral hlavnú úlohu.
Paľo Bielik, ktorý počas svojej kariéry používal pseudonym Ján Bukva, sa narodil 11. decembra 1910 v obci Senica, ktorá je v súčasnosti mestskou časťou Banskej Bystrice. V obci Kynceľová vychodil Evanjelickú ľudovú školu, kde v Detskom hereckom krúžku okúsil už svoje prvé kroky na divadelných doskách. Na strednom Slovensku sa napokon vyučil aj za zámočníka. Popri zamestnaniach, ktoré vystriedal (bol kreslič, montér, predavač), zostával stále verný divadelnému hraniu. Jeho talent si všimol profesor Karol Plicka, ktorý ho odporučil režisérovi Martinovi Fričovi do pripravovaného filmu. Paľo sa Fričovi naozaj zapáčil, bol vysoký, charizmatický a vyšportovaný, jasný prototyp hlavného hrdinu, ktorého sa rozhodol obsadiť do pripravovanej zbojníckej legendy o Jánošíkovi.
Film veľmi dobre prijala aj medzinárodná filmová kritika na benátskom filmovom festivale. Napokon, ako jediný československý film z obdobia prvej republiky sa dostal do 32 štátov sveta. Jánošík však priniesol veľký úspech obom jeho hlavným postavám – režisérovi Fričovi Československú filmovú cenu za rok 1936 a z Bielika, ktorý hral Jánošíka, urobil skutočnú filmovú hviezdu. Otvoril mu dvere do Slovenského národného divadla v Bratislave a postrčil ho na profesionálnu umeleckú dráhu.
Časom sa u Bielika ukázal nielen talent pre herectvo, ale filmy začal aj tvoriť. Počas Slovenského národného povstania spolupracoval na natáčaní dokumentárnych záberov z povstaleckých bojov, z ktorých vznikol dokument Za slobodu.
Ako režisér sa podpísal pod jedenásť slovenských filmov, ktoré patria ku klenotom slovenskej kinematografie. Jeho prvý celovečerný film Vlčie diery (1948) z obdobia SNP získal Slovenskú národnú cenu. Filmové majstrovstvo predvidol aj v snímkach Štyridsaťštyri (1957) a Kapitán Dabač (1959). Napokon aj on siahol po námete, ktorý jeho samého vyniesol na vrchol, a pri príležitosti 250. výročia natočil o legendárnom zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával, dvojdielny film Jánošík (1962- 1963). V ňom hlavnú úlohu zveril mladému lekárovi Františkovi Kuchtovi.
Koncom 60. rokov sa načas odmlčal, k tvorbe sa vrátil až koncom 70. rokov, no už nie ako režisér, ale ako scenárista.
Herec, režisér a scenárista Paľo Bielik položil základy samostatnej slovenskej kinematografie. V roku 1955 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1968 sa stal aj národným umelcom. Oženil sa s herečkou Martou Černickou, deti však nemali. Zomrel 23. apríla 1983 v Bratislave.
- Moji starkí robili každý rok sirup zo smreku, ktorý mali v záhrade, vraví Alexandra. Spolu s manželom vyrábajú liečivé sirupy z ihličia
- Nikita Slovák: Minster vnútra ako expert na vodíkové autobusy a vládne šaškovanie s lekármi
- Špeciálna operácia Ukrajiny v Moskve pripravila o život obávaného generála. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Ako angličtina znetvoruje slovenčinu. Zatiaľčo taká francúzština sa bráni, slovenčina to vzdala
- Spis hudobnej legendy u FBI mal 2403 strán. Franka Sinatru, ktorý vlastnil aj kasíno, vinili zo stykov s mafiou