Bezpečnostná rada OSN si na žiadosť Ruska vypočula nezávislé hodnotenie odborníka k rusko-ukrajinskej vojne. Tým odborníkom je už veľmi dlho známy americký analytik a profesor z elitnej univerzity Yale, Timothy Snyder, expert na východoeurópske dejiny.
Prejav v Rade bezpečnosti OSN, teda akejsi „rade vyvolených“, ktorá je možno o niečo málo užitočnejšia ako Valné zhromaždenie tejto organizácie, Rusko rozhodne nepotešil. Názory a fakty, ktoré Snyder prezentoval, nemali za cieľ presvedčiť nepresvedčených. Ruskí zástupcovia v OSN dobre vedia, čo sa na Ukrajine odohráva a prečo sa tak deje.
Studená sprcha pre ruský imperializmus
Snyder je známym obdivovateľom ruskej kultúry, vlastne „rusofilom“ a jazykovo dobre vybaveným znalcom východnej Európy. Začal tým, že ho síce uvádzajú ako historika regiónu východnej Európy, ale že na tejto pôde chce vystupovať predovšetkým ako historik masového zabíjania a zverstiev páchaných na Ukrajine. Z jeho prejavu (inak v origináli na https://www.youtube.com/watch?v=uBz9EeLeQ8w) vynímam pasáže venujúce sa „rusofóbii“ a používaniu tohto termínu režimnými ruskými médiami a vládnucou mocenskou kľukou.
Stúpenci útoku na Ukrajinu sú najväčšími rusofóbmi
Rusofóbia je svetu predkladaná ako krivdy na Rusoch a ich kultúre. S tým Snyder absolútne súhlasí. Tiež zdieľa obavy o ruskú kultúru a pripomína kroky Ruska, ktoré od začiatku vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022 hrozivo poškodili Rusko.
Patrí k nim skutočnosť, že za jediný rok túto krajinu opustilo trištvrte milióna tých najkreatívnejších a najschopnejších Rusov (áno 750 000). Režim dokázal takmer úplne zničiť nezávislé médiá a spôsobil Rusku nenávratné škody.
Snyder porovnáva situáciu v Rusku s Ukrajinou. Na Ukrajine je možné vyjadrovať sa kriticky a verejne proti vojne po ukrajinsky aj po rusky. Môžete sa zhromažďovať a manifestovať pod heslami „nie vojne!“ bez obmedzenia. V Rusku si to v ruštine nesmiete dovoliť, v ukrajinčine už vôbec nie. Za vyjadrenie nesúhlasu s vojnou vám automaticky hrozí trestné stíhanie.
Zneužívanie a špinenie pamiatky Veľkej vlasteneckej vojny
Útok na ruskú kultúru zavedením cenzúry a diskreditácia Veľkej vlasteneckej vojny (do druhej svetovej vojny cynicky vohnala vlastné národy kremeľská politika kolaborácie s nacistami – pozn. autora) je formou rusofóbie. Podobne ako terajšie masové vyvražďovanie rusky hovoriaceho obyvateľstva na východnej Ukrajine. Dnes kremeľská politika ženie mladých Rusov umierať na Ukrajinu v záujme revanšistických ambícií ruského vedenia za prehranú studenú vojnu.
Popieranie existencie Ukrajiny a Ukrajincov
V Rusku sa beztrestne v štátom kontrolovaných médiách hlásajú tvrdenia, že „Ukrajina neexistuje“, že „Ukrajinci sú prasatá“, inokedy „paraziti“, uvádza Snyder. Verejne a bez zásahov štátnej moci sa ozývajú hlasy, že Ukrajincov treba vyhladiť, že trpia „duševnou chorobou zvanou rusofóbia“.
Pojem rusofóbia, hovorí Snyder, je rétorická stratégia známa z dejín imperializmu. Ide o typickú veľkú lož, keď sa imperiálna mocnosť vedúca útočnú krvavú vojnu sama označuje za obeť.
„V tomto zmysle našiel ruský štát zvolaním tohto zasadnutia nový spôsob, ako sa priznať k vojnovým zločinom,“ uzavrel svoju expertízu Snyder a poďakoval cteným poslucháčom z prostredia Bezpečnostnej rady za pozornosť.
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- Štúdia ukazuje, ktoré potraviny urýchľujú starnutie. Na tanieri ich možno máte každý deň
- Nikita Slovák: Kým idealisti mleli čosi o lepšom svete, komunisti pochopili, že moc bude mať vždy len ten, kto má peniaze
- Ukrajina po mesiacoch získala dôležité povolenie, Turecko pre ňu chystá plán zmrazenia vojny. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- USA nútia EÚ k samostatnosti, má si zvyknúť na hrozbu vojny. Rysuje sa projekt európskej CIA, no šance sú malé
- Je vášnivý včelár a zarytý ekológ. Jeden z najzvodnejších mužov sveta dostal meno po renesančnom géniovi